V Nemecku vyhodili 110 dôchodcov z domu pre seniorov a ubytovali tam migrantov

eduardo barrios P5c4cgJgg3g unsplash scaled

V Berlíne bolo nečakane prepustených 110 obyvateľov domova pre seniorov. Prevádzkovateľom a prenajímateľom sú cirkevné inštitúcie patriace pod berlínsku Diakoniu.

Pikantné je, že v budove sú teraz ubytovaní utečenci, čo je vďaka verejným dotáciám oveľa lukratívnejšie ako starostlivosť o seniorov.

Každý, kto sa niekedy zaoberal témou starostlivosti o seniorov, vie: na ničom nezáleží tak ako na bezpečnom mieste v dome, aby bol večer života člena rodiny, ktorý potrebuje starostlivosť, čo najpríjemnejší a bez stresu. V neposlednom rade je dôležitá aj blízkosť domova k príbuzným.

V berlínskej Diakonii Johannesstift preto zavládlo veľké prekvapenie a zúfalstvo, keď bolo jasné, že domov pre seniorov „Wohnen & Pflege Schillerpark“ v berlínskej štvrti Wedding už nebude mať budúcnosť.

Dokonale vyhovujúca budova na Müllerstraße, určená pre 141 obyvateľov domova, bola v roku 2006 prenajatá od Nadácie Paula Gerharda Stifta na veľkom pozemku. Podľa spoločnosti Johannisstift bola minimálna doba prenájmu 25 rokov vrátane možnosti predĺženia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Budúcnosť domova dôchodcov pre obyvateľov a prevádzkovateľov sa však začala odvíjať desať rokov pred vypršaním nájomnej zmluvy, keď Nadácia Paula Gerharda Stifta oznámila svoje vlastné požiadavky na rok 2021, vysvetlila pre FOCUS online hovorkyňa spoločnosti Johannisstift Lilian Rimkus. V tom čase bol domov dôchodcov koncipovaný ako komplexná starostlivosť spolu s ambulanciou a domovom pre seniorov, ktorý prevádzkuje samotná Nadácia Paula Gerharda Stifta.

Keďže spoločnosť poskytujúca ambulantnú starostlivosť si medzitým musela zbaliť kufre, obavy o budúcnosť sa rozšírili aj medzi obyvateľmi domova dôchodcov Paula Gerharda Stifta. Príbuzný jedného z nájomníkov však pojal podozrenie, keď sa v polovici novembra rozšírilo vyhlásenie podpísané pastorom Martinom von Essenom, vedúcim Nadácie Paula Gerharda Stifta.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Zaujímavé: vo vyhlásení sa píše, akoby nájomnú zmluvu vypovedala Diakonia Johannisstift. Okrem toho sa v ňom nespomína želané skutočné využitie Paula Gerharda Stifta, ale len „zatvorenie“ domova dôchodcov. Rovnako von Essen neuvádza žiadnu informáciu o tom, že nájomná zmluva mala trvať do roku 2031. Namiesto toho píše o „dohode“, v ktorej sa prevádzkovateľ domova dôchodcov a prenajímateľ koncom roka 2021 dohodli na „využívaní budovy“ do konca roka 2024.

Krátko pred koncom výpovede pastor a vedúci nadácie zdôrazňuje svoje „desaťročia skúseností“ s prácou s utečencami. A na záver oznamuje, že opátstvo Refugium bude od konca roka 2022/2023 „rozširovať“ svoje „miesta pre mnohoraké traumatizované osoby, ktoré potrebujú ochranu“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *