V týchto krajinách najviac útočili žraloky na ľudí. Chystáte sa sem?

pexels los muertos crew 8837988

Hoci pravdepodobnosť útoku žraloka je nízka, mnohí ľudia, ktorí sa chystajú na exotickú dovolenku, sa takejto možnosti obávajú. Existuje niekoľko lokalít, kde je riziko vyššie ako na iných miestach sveta. Kde žraloky útočia najčastejšie? Tu je zoznam najrizikovejších pláží.

Pred niekoľkými týždňami napadol žralok v Egypte ruského turistu. Muž neprežil. Dňa 8. augusta bola na pláži v New Yorku vážne zranená 65-ročná žena, ktorú napadol žralok. Takéto incidenty vždy vyvolávajú medzi turistami zdesenie. Hoci pravdepodobnosť útoku vodného predátora na človeka je nízka, niektorí turisti chcú vedieť, kde žraloky útočia najčastejšie.

Aká je pravdepodobnosť útoku žraloka?

Pravdepodobnosť útoku žraloka je veľmi nízka. Podľa Medzinárodného súboru údajov o útokoch žralokov je to 1 ku 4 miliónom. Žraloky ľudí nejedia, v skutočnosti sa im vyhýbajú. K útokom zvyčajne dochádza ráno alebo večer, keď predátora zmätie zlá viditeľnosť alebo keď ho vyprovokuje ľudské správanie (napr. zvuk motorového člna ťahajúceho vodného lyžiara pripomína boj s rybou).

V priebehu roka 2022 bolo zaznamenaných 57 takýchto prípadov. Päť napadnutých osôb sa nepodarilo zachrániť. Agentúra ISAF zhromaždila údaje o útokoch vodných dravcov v rokoch 2012 – 2021 a vyplýva z nich, že v priebehu desaťročia došlo k niekoľkým stovkám incidentov. Kde žraloky útočia najčastejšie? V štatistikách vyniká najmä jedna lokalita.

Kde v USA žraloky útočia najčastejšie?

Žraloky najčastejšie útočia pri pobreží USA. Nie všetky pláže sú však z tohto hľadiska rovnako nebezpečné.

  • K najčastejším útokom žralokov dochádza na Floride. V rokoch 2012 až 2021 došlo k 259 takýmto incidentom. Väčšina z nich sa odohrala počas surfovania. Najnebezpečnejšou plážou je Smyrna Beach v oblasti Volusia.
  • Pomerne málo útokov sa odohráva na Havaji. Za 10 rokov ich bolo nahlásených 76. Aktivitu žralokov (najmä tigrovaných) spôsobuje atraktívny tvar dna v okolí Maui, najväčšieho havajského ostrova.
  • Južná Karolína je štát, v ktorom bolo v rokoch 2012 až 2021 hlásených 45 uhryznutí žralokom. Žiadny z nich nebol smrteľný. Väčšina sa vyskytla v mestách Charleston, Horry a Beaufort.
  • Severná Karolína tiež nie je bez nebezpečných incidentov. Jej pobrežné vody sa nachádzajú na migračnej trase mnohých morských živočíchov, z čoho vyplýva vysoká aktivita žralokov. Za obdobie 10 rokov tu došlo k 31 útokom.
  • Pri pobreží Kalifornie bolo počas desaťročia zaznamenaných 29 uhryznutí. Pomerne málo takýchto incidentov sa odohralo v San Diegu.

Kde v iných krajinách dochádza k najčastejším útokom žralokov?

USA, samozrejme, nie sú jedinou krajinou, kde dochádza k útokom žralokov. Podľa ISAF sa v rokoch 2012 až 2021 vyskytli uhryznutia morskými predátormi aj pri pobreží týchto krajín:

Austrália – 143-krát,
Južná Afrika – 29-krát,
Ostrovy Réunion – 19-krát,
Brazília – 10-krát,
Bahamy – 5-krát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *