Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump avizoval dramatické zmeny v americkej obchodnej politike.
Jedným z jeho prvých krokov po nástupe do úradu má byť zavedenie 25-percentných ciel na tovar dovážaný z Mexika a Kanady, pričom o 10 % zvýši clá na čínske produkty. Hoci zatiaľ Európa nebola priamo menovaná, indície naznačujú, že podobné opatrenia môžu čoskoro zasiahnuť aj starý kontinent.
Pre Slovensko, ktoré je značne závislé od exportu automobilov do USA, môže takýto krok predstavovať vážne hospodárske výzvy. Ako uvádza spravodajský portál CNBC, Slovensko vyváža do USA automobily v hodnote štyroch miliárd eur ročne, pričom automobilový priemysel tvorí kľúčovú časť ekonomiky krajiny.
Automobilový priemysel: Slovenský Detroit pod tlakom
Slovensko si vyslúžilo prezývku „Detroit Európy“ vďaka svojej dominancii vo výrobe automobilov. Táto stredoeurópska krajina je najväčším výrobcom áut na svete v prepočte na obyvateľa a popri Švédsku patrí medzi troch najväčších európskych exportérov automobilov do USA.
Po páde železnej opony v roku 1990 Slovensko začínalo takmer od nuly. Postupne sa však stalo domovom automobiliek ako Volkswagen, Kia, Peugeot a Jaguar Land Rover. Najnovším prírastkom má byť Volvo, ktoré v roku 2026 plánuje otvoriť klimaticky neutrálny závod na východe krajiny. Tento závod, s plánovanou investíciou 1,2 miliardy eur, sa má špecializovať výhradne na výrobu elektromobilov.
Ekonomický analytik Vladimír Vaňo z think-tanku Globsec upozorňuje, že Slovensko je veľmi citlivé na akékoľvek zmeny v medzinárodnom obchode, najmä ak pochádzajú zo strany USA. „Trumpova politika America First by mohla výrazne zasiahnuť slovenský automobilový priemysel,“ tvrdí Vaňo.
Clá a ich potenciálny dopad
Ak Trumpova administratíva rozšíri clá aj na tovary z Európy, Slovensko by mohlo prísť o kľúčové exportné trhy. Automobilky zamestnávajú priamo aj nepriamo vyše 250-tisíc Slovákov, čo by mohlo spôsobiť vážne sociálne a hospodárske dôsledky. Analytici však upozorňujú, že slovenské automobilky sa v minulosti dokázali prispôsobiť rôznym výzvam a hľadať nové riešenia.
„Slovensko má robustnú infraštruktúru a schopnosť rýchlo reagovať na zmeny. Avšak, krátkodobé následky môžu byť bolestivé,“ dodáva analytička Arushi Kotechová z Economist Intelligence Unit.
V skratke
Slovensko, ako významný európsky hráč v automobilovom priemysle, čelí riziku, že Trumpova protekcionistická obchodná politika zasiahne jeho ekonomiku. Zvýšené clá na export do USA by mohli spôsobiť problémy pre priemysel, ktorý je pre krajinu kľúčový. Napriek možným negatívnym scenárom odborníci veria, že slovenský priemysel má schopnosť prispôsobiť sa a hľadať nové príležitosti na globálnom trhu.