Vakcíny proti demencii? Bude to niekedy možné ?

mufid majnun cM1aU42FnRg unsplash scaled

Vakcíny sú v dnešnej dobe veľmi skloňovaním slovom. Výskumníci sa snažia posunúť vakcíny na vyššiu úroveň, a to na ochranu pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je demencia. Informuje o tom medicalnewstoday.com

Odborníci nám objasnili všetko ohľadom vývoja vakcín, ako by fungovala vakcína proti demencii a ako rýchlo by sa mohla stať dostupná verejnosti.


Demencia je získaná porucha pamäťových a ďalších kognitívnych funkcií (učenia, orientácie, abstraktného myslenie, vizuálne-priestorového vnímania,  úsudku, rozhodovania, jazyka), ktorá je natoľko závažná, že narušuje bežné životné činnosti postihnutého jedinca. Demencia je progresívne ochorenie mozgu, charakteristické stratou nervových buniek a postupným zhoršovaním príznakov.

Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba, ktorá predstavuje 60 až 80 % prípadov demencie.

Viac ako 55 miliónov ľudí z dôveryhodného zdroja na celom svete má demenciu, pričom každý rok pribudne približne 10 miliónov prípadov.

Existujú niektoré lieky na Alzheimerovu chorobu schválené Úradom pre potraviny a liečivá (FDA), ktorých cieľom je, buď zmeniť progresiu ochorenia, alebo pomôcť znížiť niektoré symptómy. V súčasnosti však neexistuje žiadny liek na Alzheimerovu chorobu a ani na väčšinu prípadov demencie.

diana polekhina 1SutQMy6UVU unsplash


Je vôbec možné vyvinúť vakcínu proti demencii?

Vedci momentálne skúmajú ako ochrániť človeka pred rozvojom demencie pomocou vakcíny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Tradičné vakcíny, ako sú vakcíny proti chrípke a pásovému oparu, trénujú imunitný systém tela na boj proti špecifickým vírusovým infekciám.

„Čoraz viac sa prikláňame k myšlienke, že imunitný systém je dôležitý v centrálnom nervovom systéme, či už ide o spôsobenie choroby, potenciálne zotavenie sa z choroby alebo dokonca o jej prevenciu, vrátane niečoho tak zložitého a zničujúceho, ako je demencia.“

povedal Dr. David A. Merrill, psychiater a riaditeľ Pacific Neuroscience Institute’s Pacific Brain Health Center v Santa Monice (USA).

Uviedol dôkaz, že osoba, ktorá dostane vakcínu proti chrípke alebo zápalu pľúc, môže znížiť riziko vzniku demencie.

„Podnecuje to myšlienku, či by mohla aktivácia alebo podpora imunitného systému skutočne pomôcť odvrátiť proces demencie alebo degeneratívneho ochorenia nervov?“, pokračoval Dr. Merrill.


Čo by urobila vakcína proti demencii?

Podľa Dr. Michaela G. Agadjanyana, viceprezidenta a profesora imunológie na The Institute for Molecular Medicine v Huntington Beach (USA), sú vakcíny proti neurodegeneratívnym poruchám ako podjednotkové vakcíny – používajú iba kúsok patogénu – a rekombinantné vakcíny – pomocou technológie DNA na zvýšenie protilátok proti najviac imunogénnym peptidovým segmentom.

Dr. Heather Snyder, viceprezidentka pre medicínske a vedecké vzťahy Alzheimer’s Association, povedala, že je to radostné obdobie vo výskume Alzheimerovej choroby, pričom sa testuje viac ako 100 potenciálnych terapií a mnohé ďalšie sa vyvíjajú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

„Uskutočnil sa určitý výskum, ktorý skúmal aktívnu imunizáciu, ako sú vakcíny, na ‚ochranu‘ jednotlivcov pred Alzheimerovou chorobou,“ uviedla. ,,Sú to vakcíny, ktoré sa vyvíjajú s cieľom zamerať sa na biológické procesy súvisiace s Alzheimerovou chorobou.“

„V niektorých prípadoch využívajú biologické procesy, vyvijajúce sa niekoľko desaťročí súvisiace s vakcínami v širšom rozsahu v lekárskej starostlivosti. Existujú tiež rôzne typy systémov podávania a rôzne typy biologických procesov, na ktoré môže byť vakcína zameraná ako potenciálna terapia,“ vysvetlila.

Dr. Agadjanyan vysvetlil, že vakcíny proti demencii by vyvolali imunitné reakcie proti patologickým molekulám v tele, ktoré sú spojené s demenciou, vrátane beta-amyloidu, tau proteínu a alfa-synukleínu.

„Pri Alzheimerovej chorobe sa v mozgových tkanivách vyvíjajú nasledujúce procesy,“ vysvetlil Dr. Agadjanyan pre Medical News Today.

„Beta-amyloidné plaky sa tvoria z beta-amyloidného proteínu. Vo vnútri neurónov mozgu sa z tau proteínu tvoria neurofibrilárne spleti. Tieto akumulácie beta-amyloidu a tau proteínu vedú k deštrukcii neurónov a rozvoju zápalových procesov,“ povedal.Vývoj vakcín proti demencii

Pokračovanie článku na druhej strane pod reklamou….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *