Popularita medu v posledných rokoch rastie. Mnohé rodiny ním nahrádzajú biely cukor. Vedeli ste však, že je možné, že med, ktorý s dôverou konzumujete v domnení, že ide o niečo zdravé a prírodné, je znehodnotený pridaním ďalších látok, ktoré znižujú jeho prednosti a liečivé vlastnosti? Prečítajte si, ako rozoznať pravý med od falošného.
Je med zdravý?
V primeranom množstve určite je. Naše telo naň reaguje oveľa lepšie, ako na tradičný biely cukor a obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty. Pomáha srdcu, hojí jazvy, popáleniny a zmierňuje kašeľ.
Med, ktorý vlastne nie je med
Med sa dá pokaziť mnohými spôsobmi. Zbiera sa ako nektár, spracúva sa a vydáva sa za med. Môže pochádzať z iných krajín, ako sa píše. Môže tiež obsahovať cukor alebo sirup a v neposlednom rade sa často varí. Niektorí včelári kŕmia svoje včely cukrom a sirupom, namiesto prirodzenej potravy, čo negatívne ovplyvňuje výživové hodnoty.
Ako rozoznám pravý med od falošného?
Prvá vec, ktorá by vás mala udrieť priamo do nosa, je vôňa. Pravý med má intenzívnu alebo peľu podobnú vôňu. Ak je vôňa veľmi slabá alebo necítite nič, pravdepodobne je med nekvalitný alebo zriedený. Podobne aj chuť musí byť pomerne výrazná, mierne štipľavá. Kyslá chuť naznačuje pokazený alebo nezrelý med.
Ďalším ukazovateľom je štruktúra medu. Mala by byť číra a kompaktná. Ak pravý med nakrúcate na tyčinku, vytvorí súvislé vlákno; falošný med bude kvapkať. Môžete tiež skúsiť kvapnúť kvapku medu na papier. Ak zostane neporušená, nerozťahuje sa ani nevyteká, ide o pravý med. Zriedený sa rozleje a zanechá mokré stopy.
Otestujte pravosť medu na kúsku chleba
Vezmite malý kúsok chleba a namočte ho do medu na 10 až 12 minút. Ak chlieb po tomto čase stuhne, ide o pravý med. Ak zostane mäkký alebo sa rozpadne, nie je to pravý med.
Prečo si nekúpiť falošný med?
Po prvé, pre vaše dobro vám chlebový med neprinesie ani zďaleka toľko zdravotných výhod, ako by ste možno očakávali, možno práve naopak. Druhým dôvodom je zachovanie populácie včiel. Včely sú na tom už teraz dosť zle, pretože prichádzajú o svoje prirodzené ekosystémy. Včely sú pre nás veľmi dôležité, a to nielen pre produkciu medu, ale aj pre ich úlohu pri opeľovaní rastlín, ktoré spracovávame a konzumujeme. Zlacnením falošného medu sa praví, poctiví včelári dostávajú do kúta, pretože nemajú šancu konkurovať lacnejším verziám medu. Ak chceme, aby bola naša planéta zachovaná a včely živé, dajme si tú prácu a podporme miestnych včelárov.