Lídri členských štátov Európskej únie sa vo štvrtok dohodli, že počas nasledujúcich 12 mesiacov pošlú na Ukrajinu milión delostreleckých nábojov, čo bude daňových poplatníkov stáť 2 miliardy eur. Dohoda zahŕňa aj štandardnú puškovú muníciu a dodávky rakiet na Ukrajinu rovnako.
„Vzhľadom na bezpečnostné a obranné záujmy všetkých členských štátov Európska rada víta dohodu o dodávkach pozemnej a delostreleckej munície na Ukrajinu a na požiadanie aj rakiet,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení vydanom po zasadnutí.
Tento týždeň v pondelok ministri obrany a zahraničných vecí EÚ schválili dodávku delostreleckých nábojov na Ukrajinu, ale teraz, keď s ňou súhlasili členské štáty EÚ, sa plán môže uskutočniť.
V záverečnom vyhlásení prijatom v prvý pracovný deň dvojdňového samitu EÚ po rozprave o vojne na Ukrajine hlavy štátov a vlád EÚ uviedli, že EÚ a jej členské štáty zintenzívnia svoje úsilie o uspokojenie naliehavých vojenských a obranných potrieb Ukrajiny.
„Európska únia stojí pevne a plne za Ukrajinou a bude jej naďalej poskytovať silnú politickú, hospodársku, vojenskú, finančnú a humanitárnu podporu, kým to bude potrebné,“ uvádza sa vo vyhlásení účastníkov samitu EÚ.
Zdôraznili, že EÚ je naďalej odhodlaná zachovať a zvýšiť tlak na Rusko, a to aj prostredníctvom prípadných ďalších reštriktívnych opatrení, a bude naďalej spolupracovať s partnermi na vytvorení stropu pre ceny ropy. Európska rada zdôraznila, že je dôležité zintenzívniť úsilie na zabezpečenie účinného vykonávania sankcií na európskej a vnútroštátnej úrovni. Potvrdila tiež svoj záväzok predchádzať možnému obchádzaniu sankcií zo strany krajín mimo EÚ a bojovať proti nemu.
Vedúci predstavitelia členských štátov opätovne potvrdili svoju podporu mierovej formulke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pokračovali v spolupráci s Ukrajinou na 10-bodovom mierovom pláne.
Vyjadrili odhodlanie zabezpečiť plnú zodpovednosť za vojnové zločiny a všetky ostatné zločiny spáchané v rámci vojny Ruska proti Ukrajine. V tejto súvislosti uvítali dohodu o Medzinárodnom centre pre stíhanie zločinov medzinárodnej agresie (ICPA) so sídlom v Haagu, ktoré bolo zriadené začiatkom marca, a zdôraznili svoju podporu príslušným vyšetrovaniam prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Rusko by malo okamžite zabezpečiť bezpečný návrat Ukrajincov, najmä detí, ktorí boli násilne premiestnení alebo deportovaní do Ruska. Európska rada v tejto súvislosti berie na vedomie zatykače vydané Medzinárodným trestným súdom na ruského prezidenta a ruského komisára pre práva detí.
Ruská vláda poprela, že by deti boli „unesené“, a uviedla, že boli zachránené z oblastí Ukrajiny, kde sa bojovalo, a že ak sa prihlási niektorý z ukrajinských rodičov, dieťa mu vrátia.