Francúzskemu starostovi zhorel dom po tom, čo chcel nové stredisko pre migrantov

Fr13 yHWIAI7RGq

Dom ľavicového starostu vo Francúzsku, ktorý podporuje kontroverzný plán zriadiť azylové centrum v malom prímorskom mestečku Saint-Brevin-les-Pins, bol podpálený pri podozrení z podpaľačstva.

Polícia bola privolaná do bydliska Yannicka Moreza v stredu skoro ráno po tom, čo jeho dom a dve vozidlá zničil požiar.

Ľavicový starosta, ktorý útok označil za „zbabelý a neprijateľný“, vyjadril vďaku susedom za to, že ho upozornili na požiar, ktorý podľa neho mohol mať „dramatickejšie následky“.

Prvotné vyšetrovanie naznačilo, že požiar nebol náhodný, a Sylvie Canovasová-Lagardeová, prokurátorka pre Saint-Nazaire, potvrdila, že po tom, čo experti na požiar rozhodli, že útok bol spôsobený „zásahom tretích strán“, sa začalo trestné vyšetrovanie.

Vyšetrovacie zdroje, na ktoré sa odvoláva spravodajský portál Ouest France, naznačujú, že požiar mohol byť založený zápalnou fľašou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Solidaritu so starostom v stredu vyjadrili viacerí verejní činitelia z celého Francúzska vrátane Davida Lisnarda, predsedu Združenia starostov Francúzska, a Mauricea Perriona, predsedu Združenia starostov Loire-Atlantique, ktorí uviedli, že tento incident by mal opäť upozorniť „verejné orgány na naliehavosť skutočného zohľadnenia hrozieb, ktoré visia nad volenými predstaviteľmi republiky“.

Miestna poslankyňa Julie Laernoesová z progresívnej strany ECO uviedla, že útok „je ozvenou vyhrážok krajnej pravice, ktorým bol (pán Morez) vystavený celé mesiace. Odsudzujeme tieto mimoriadne podlé činy proti starostovi a jeho komunálnemu tímu.“

V posledných týždňoch sa v Saint-Brevin-les-Pins rozdelili názory na plán zriadiť v meste azylové centrum, čo vyústilo do masových demonštrácií miestnych obyvateľov, ktorí tento návrh podporujú aj odmietajú.

Starosta bol významným hlasom na podporu plánu prijať do konca roka viac ako 100 migrantov v meste s 13 500 obyvateľmi.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Minulý mesiac sa na námestí stretli dve veľké skupiny protestujúcich. Priaznivci plánu držali transparenty v prospech masového prisťahovalectva s nápisom „Na tejto zemi nie sú žiadni cudzinci“ a skandovali proti krajnej pravici.

Odporcovia plánov držali transparenty s nápisom: „Macron, nie len tak! Nie nikde!“ Skandovali aj v prospech nacionalistickej strany Reconquête, ktorú založil Éric Zemmour.

„Som proti akémukoľvek nárastu migrácie a štát neprijíma potrebné opatrenia, aby zabránil migrantom prichádzať po súši, po mori,“ povedal 82-ročný protestujúci Olivier.

„Náš prístup vôbec nie je rasistický, ale naopak, snažíme sa Francúzom aj migrantom ukázať, že prisťahovalectvo je škodlivé pre nich aj pre nás,“ vysvetlil Alain Escada, predseda tradicionalistickej katolíckej organizácie Civitas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *