Európske akcie dnes výrazne oslabujú, keďže investori sa obávajú o stabilitu finančného sektora. Deutsche Bank, najväčšia nemecká banková spoločnosť, stratila okolo poludnia viac ako desať percent a výrazne klesli napríklad aj akcie švajčiarskych bánk Credit Suisse a UBS. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 krátko po poludní strácal približne 1,6 percenta na 439 bodov. Na pokles bankových akcií reagovalo aj euro, ktoré po poludní oslabilo voči doláru o 1 %. Klesla aj britská libra.
Akcie Deutsche Bank oslabujú tretí deň po sebe. Za dnešným poklesom stojí prudký nárast nákladov na poistenie dlhopisov banky proti riziku nesplatenia, informovala agentúra Reuters. Hlavný index nemeckých akcií DAX krátko po poludní strácal približne 2,5 % a pohyboval sa v blízkosti 14 830 bodov.
„Pokles akcií nemeckého bankového gigantu dnes ťahá nadol aj ďalšie významné európske banky na čele so Société Générale, materskou spoločnosťou domácej Komerční banky, a Commerzbank, ďalšou významnou nemeckou bankou,“ povedal ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podľa neho hrozí opätovná banková panika.
Nemecký ekonomický novinár Holger Zschäpitz z denníka Welt poukázal na to, že akcie Deutsche Bank stratili od 3. do 23. marca 21 % svojej hodnoty, nasledované Commerzbank s takmer 20 % stratou.
Na hlboký pokles bankových akcií reagovalo aj euro. Na devízových trhoch prudko kleslo, pričom po poludní stratilo voči doláru približne jedno percento a predávalo sa za približne 1,0720 USD. Dolárový index, ktorý meria hodnotu dolára voči košu šiestich hlavných svetových mien, sa po poludní zvýšil približne o 0,6 % na 103,25 bodu. Averzia k riziku poslala nadol aj britskú libru, ktorá si odpísala 0,6 % na 1,2210 USD. Libra pritom voči doláru posledných sedem týždňov rástla.
Akcie švajčiarskych bánk Credit Suisse a UBS oslabujú po správe agentúry Bloomberg, podľa ktorej americké úrady vyšetrujú, či tieto finančné inštitúcie pomáhali ruským oligarchom obchádzať sankcie. Akcie rakúskej Raiffeisen Bank International klesajú po správe agentúry Reuters, že Európska centrálna banka (ECB) tlačí na firmu, aby sa zbavila svojich vysoko ziskových aktivít v Rusku.