Vláda chce meniť okresy a kraje na Slovensku. Ľudia sú pobúrení

kraje slovensko

Médiá nedávno informovali o plánovanej reforme Ministerstva vnútra SR, ktorá by mala zmeniť súčasné rozdelenie slovenských krajov a okresov a zredukovať súčasných 8 krajov len na 5. Slováci začali protestovať a spokojní nie sú ani predstavitelia miest. O reforme informuje portál regiony.zoznam.sk.

Tieto podrobnosti sa dostali na verejnosť napriek tomu, že reforma je vo fáze internej prípravy a v tomto volebnom období sa nemá dostať do legislatívneho procesu. Ministerstvo považuje tento únik informácií za kontraproduktívny, pretože podkopáva prácu všetkých odborníkov, ktorí na reforme pracujú.

„Reforma verejnej správy je zložitá a dôležitá téma, ktorá bola na Slovensku desaťročia zanedbávaná, a ministerstvo vnútra si uvedomuje, že tento typ reformy nie je možný bez riadnej a odbornej diskusie, preto jej príprava trvá dlhšie obdobie,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Kritika zo strany kompetentných osôb

Podľa informácií portálu Zregionu.sk plánovanú reformu ministerstva kritizuje aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger. „Nové plánované rozdelenie krajov a okresov nezodpovedá tomu, čo samospráva potrebuje a čo mestá a obce od okresných úradov očakávajú. Všetky zmeny musia byť postupné a končiť mapami, opačný prístup nemôže fungovať,“ povedal pre portál.

Podľa neho modernizácia prinesie úspech, najmä ak podporí rozvoj miest a obcí. Zmeny vo fungovaní verejnej správy boli súčasťou programového vyhlásenia vlády, preto predpokladá, že ide o snahu čiastočne naplniť túto časť vládneho programu. „Chaos vzniká z toho, ako sme informovaní z médií o zámeroch bez toho, aby sme ich vytvárali za našej aktívnej účasti,“ dodal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dôchodcom začnú brať vodičské preukazy a pošlú ich do autobusov?

Redakcia Zregionu.sk oslovila aj Úniu miest Slovenska, ktorá v súčasnosti nevie, akú úlohu budú mestá v navrhovanom usporiadaní zohrávať a do akej miery prinesie navrhovaný projekt lepšie podmienky pre ich rozvoj. „Únia miest má niekoľko zásadných výhrad a nepodporí čiastkové návrhy, ktorých realizácia výrazne ovplyvní kvalitu života obyvateľov obcí a miest. Stojíme si za tým, že predložený materiál ministerstva vnútra neobsahuje súvisiace opatrenia, ktoré by mali byť nevyhnutnou súčasťou diskusie o komunálnej a regionálnej reforme,“ uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

Podľa nej je aktuálny návrh ministerstva len ďalším názorom na zmenu územného usporiadania, aké tu už v minulosti boli. „Navyše sme presvedčení, že takto začatá reforma verejnej správy je nesprávna. Kriticky sa staviame aj k fungovaniu novovytvorenej pracovnej skupiny pre reformu pod vedením ministerstva, pretože zásadná zmena v riadení štátu nemôže byť rezortnou záležitosťou,“ dodala.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Negatívny dopad na mestá

Viac informácií poskytol primátor Nového Mesta nad Váhom František Mašlonka. Podľa nového rozdelenia by viac toto mesto nebolo okresným, čo by podľa jeho slov nemalo pozitívny vplyv, minimálne na imidž mesta. “Pokusov o „nakreslenie“ nového územnosprávneho členenia bolo niekoľko. Verím, že aj tento úlet je len téma blížiacich sa predčasných volieb. MV SR to údajne pripravuje od roku 2021, ale nikto zo samospráv (mestá, obce, ZMOS, Únia miest) nebol prizvaný. Preto verím, že ako sa táto téma v médiách objavila, zasa postupne zanikne. Minimálne do času, kým sa nebude pracovať s dátami a možným dopadom pri návrhu nového členenia,” prezradil primátor pre zRegiónu.sk. Vyjadril sa tiež primátor Prešova František Oľha.

Podľa nového návrhu by mal totiž Prešovský kraj zaniknúť. “Prešovský kraj je jeden z najľudnatejších a najchudobnejších, a preto si vyžaduje samostatný prístup z hľadiska riadenia a vyrovnávania regionálnych rozdielov. Pre mesto Prešov a pre celé východné Slovensko by takéto rozdelenie bez prerokovania a bez jasnej koncepcie mohlo priniesť zásadné problémy,” prezradil nám. K tomuto návrhu má preto vážne výhrady a nepovažuje ho za správny.

zdroj: regiony.zoznam.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *