Ukrajinské divadlo zrušilo svoju účasť na Budapeštianskej divadelnej olympiáde, pretože sa na nej môžu zúčastniť aj Rusi

Untitled 12

Divadlo Ivana Franka z Kyjeva sa v rozpore s predbežnými plánmi nepredstaví na X. medzinárodnej divadelnej olympiáde v Budapešti v roku 2023, uvádza sa v článku v denníku Ukrajinska pravda.

Divadlo uviedlo, že pred štyrmi mesiacmi dostalo od organizátorov uistenie, že ruskí umelci nebudú pozvaní na podujatie, na ktorom sa napriek tomu bude hrať predstavenie REX Valerija Fokina, umeleckého riaditeľa Alexandrijského divadla v Petrohrade, a film Persepolis, ktorý režíroval. V druhom menovanom filme vystupuje Anton Sagin, známy stúpenec režimu Vladimira Putina, ktorý otvorene podporuje vojnu proti Ukrajine a v štátnej televízii Riossia-1 hovoril o zverstvách, ktoré podľa neho páchajú Ukrajinci na Rusoch v okupovanom ukrajinskom regióne Donbas.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Divadlo Ivana Franka vo svojom vyhlásení tiež pripomína, že pred štyrmi mesiacmi v liste z 19. januára 2023 informovalo maďarských organizátorov, že si neželá byť spájané s ruskými umelcami, a zdôraznilo, že akékoľvek výzvy na „nepolitický dialóg“ alebo „budovanie mostov“ považuje za neprijateľné. Kyjevský divadelný súbor mal prísť do Budapešti s dvoma hrami – Brechtovou Stopou Artura Ui z roku 1941 a Caligulom.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Divadelná olympiáda sa koná každé štyri roky od roku 1995. Prvá sa konala v gréckom meste Delfoi a najnovšia, v roku 2019, sa uskutoční v Petrohrade. Hlavným organizátorom a umeleckým riaditeľom stretnutia v Budapešti v roku 2023, ktoré sa uskutoční od 1. apríla do 1. júla, je Attila Vidnyánszky, riaditeľ Národného divadla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *