Vždyzelený živý plot? Bude najkrajší v susedstve, pozrite ako naň

buxus1

Vždyzelený buxus je opadavý ker, ktorý je v záhradách veľmi obľúbený. Dobre rastie v tieni a je nenáročný. Kedy a kde zasadiť buxus v záhrade a ako sa oň starať? Čo nemá rád buxus? Ako zakoreniť buxus vo vode?

Vždyzelený buxus ( Buxus sempervirens ), známy aj ako gryspan, patrí do čeľade buxusovité ( Buxaceae ). Je to pomaly rastúci vždyzelený ker, veľmi obľúbený v záhradách a parkoch.

Ako vyzerá buxus?

Vždyzelený buxus je hustý ker kompaktného tvaru, dorastajúci do výšky 2-4 m. Výhonky buxusu sú vzpriamené a husto pokryté drobnými, vždyzelenými, vajcovitými, malými, lesklými, kožovitými listami, ktoré sú v závislosti od odrody tmavozelené alebo žltkasté. Sú hlavnou ozdobou rastliny.

Zimostráz kvitne od apríla do mája. Jeho kvety sú však nenápadné, zoskupené v krátkych a hustých strapcoch, žltobielej farby a menodosné . Plody buxusu sú malé rohaté tobolky s malými, čiernymi semenami. Kvety a plody nemajú žiadnu dekoratívnu hodnotu. Zimostráz je jedovatá rastlina – obsahuje škodlivé alkaloidy.

ker

Použitie buxusu v záhrade

Zimostráz je veľmi obľúbený ker vysádzaný v záhradách, parkoch a zelených plochách. Výborne znáša strih, a preto sa výborne hodí na strihané živé ploty a obruby záhonov, ako aj na formovanie rôznych geometrických tvarov – možno z neho tvarovať rôzne tvary a vytvárať tak rastlinné sochy. Buxus možno pestovať aj v nádobách, no treba pamätať na to, aby ste ho dobre chránili pred zimou.

Aké požiadavky má buxus? Kde zasadiť buxus?

Buxus dobre rastie ako na slnečnom stanovišti (nie však priamo vystavený silným slnečným lúčom), tak aj v tieni. Znáša aj severnú expozíciu. Má rád tiché a vlhké miesta. Polievať ju treba pravidelne, ale nie príliš výdatne, nezabúdajte ju zalievať aj v zime a skoro na jar po rozmrazení pôdy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po tejto živine sa paradajky rozrastú ako šialené. Potrebnú ingredienciu máte v kuchyni

Zimostráz znáša pôdu, ale lepšie rastie v humóznej, priepustnej hlinitej pôde s neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou. Nedarí sa mu len na veľmi suchých alebo vlhkých pôdach. Dobre znáša obdobia sucha a znečistenia ovzdušia (preto sa často vysádza v mestách).

Vo veľmi mrazivých zimách bez snehu môže buxus vymrznúť, preto ho treba vysádzať na teplé miesta, chránené pred vetrom a na zimu ho prikryť agrotextíliou.

Ako rezať buxus?

Zimostráz veľmi dober znáša rez. Rez stimuluje rastlinu, aby sa rozvetvila, zahustila a vytvorila kompaktný tvar.

Dobre sa vyvíjajú iba mladé, jednoročné výhonky buxusu. Staršie konáre, ktoré sú už zdrevnatené, rašia po orezaní nové výhonky pomalšie a na takýchto miestach zostáva rastlina dlho „lysá“. Preto by sa staršie konáre mali rezať len v špeciálnych prípadoch, napríklad keď vymrznú.

Sadenice buxusu – ako vyrobiť?

Buxus sa rozmnožuje stonkovými odrezkami. V auguste sa odoberú nelignifikované úlomky výhonkov dlhé asi 10 cm na odrezky a narežú sa ostrým nožom. Odobraté odrezky by mali byť zakorenené v nádobách (najlepšie malých plochých debničkách) v zmesi piesku a mierne kyslej rašeliny.

Nádoby so sadenicami by sa mali na zimu skladovať v prístrešku alebo v chladnom, ale svetlom suteréne. Keď sa sadenice zakorenia, na jar sa presadia na trvalé miesto v záhrade alebo do nádoby, kde budú ďalej rásť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  EÚ ide Slovákom zakázať niečo, na čo sme boli celé roky zvyknutí a denne to používali

Ako zakoreniť buxus vo vode?

Môžete použiť aj metódu zakoreňovania odrezkov buxusu vo vode. Odrezky odobraté z kríka jednoducho umiestnite do nádoby s vodou (na urýchlenie procesu tvorby koreňov môžete do vody pridať zakoreňovacie činidlo).

Musíte pamätať na doplnenie vody do nádoby. Keď sa na sadeniciach objavia malé korienky, vyberieme ich z vody a zasadíme do črepníkov naplnených príslušným substrátom. Takéto sadenice vysádzame do záhrady až v ďalšej sezóne, keď si sadenica rastúca v črepníku vytvorí zdravý a silný koreňový systém.

Ako zasadiť buxus? Kedy zasadiť buxus do zeme?

Najlepší čas na výsadbu buxusu je koniec leta a začiatok jesene – najlepšie na prelome augusta a septembra, ale kríky predávané v nádobách je možné vysádzať počas celého vegetačného obdobia.

Pred výsadbou dobre pripravte pôdu: pôda by sa mala uvoľniť do hĺbky 20 cm (jeden rýľ). Všetky buriny musia byť starostlivo odstránené, aby nezostali žiadne korene, podzemky alebo stolóny. Potom vykopajte drážku alebo otvory na predtým určených miestach. Pri živých plotoch sa buxus vysádza v 1-3 radoch (striedavo) na rozstup 30 x 30 cm.

Na výsadbu je najlepšie kúpiť sadenice buxusu predávané s hrudou zeme (v nádobách). Na živý plot dlhý 1 m a vysoký 25 – 50 cm je potrebných približne 15 rastlín a na nízky hustý lem vysoký 20 – 25 cm 30 rastlín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *