WHO: Pripravte sa na ďalšiu pandémiu, ktorá bude ešte smrteľnejšia

pandemia

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie varoval, že svet sa musí pripraviť na ďalšiu pandémiu, ktorá by mohla byť „ešte smrteľnejšia“ ako COVID-19.

Generálny riaditeľ Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelkovom prejave na Svetovom zdravotníckom zhromaždení vo švajčiarskej Ženeve zalarmoval, že pandémia COVID-19 sa ešte zďaleka neskončila.

„Naďalej hrozí, že sa objaví ďalší variant, ktorý spôsobí nové vlny ochorení a úmrtí,“ povedal Tedros. „A naďalej hrozí, že sa objaví ďalší patogén s ešte smrteľnejším potenciálom.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  V Chorvátsku sa do mora vôbec nedá ísť. Pozrite sa, čo sa stalo

WHO však nedávno vyhlásila, že pandémia COVID-19 už nepredstavuje ohrozenie zdravia.

„Keď ďalšia pandémia zaklope na dvere – a to sa stane – musíme byť pripravení reagovať rozhodne, kolektívne a spravodlivo,“ dodal. 

„Nemôžeme to nechať tak,“ povedal Tedros v prejave k členským štátom WHO. „Ak neurobíme zmeny, ktoré je potrebné urobiť, kto ich urobí? A ak ich nezavedieme teraz, kedy?“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neuveríte za čo dostávajú v Chorvátsku turisti pokuty aj 100€

Napriek týmto hrozivým varovaniam Tedros ocenil nedávne rozhodnutie členských štátov WHO vypracovať pandemickú zmluvu a zároveň podporil zvýšenie rozpočtu, ktoré bolo podľa agentúry Reuters schválené po tom, ako sa organizácia zaviazala k rozpočtovým a finančným reformám.

Tedros tiež vyzval na aktualizáciu rokovaní o Medzinárodných zdravotných predpisoch, zmluve, ktorá načrtáva pripravenosť a reakciu na zdravotné krízy, „aby svet už nikdy nemusel čeliť ničivej pandémii, akou bola COVID-19“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *