Z jedného dôvodu sa oplatí nechať pavúky žiť s nami v dome

pavuk

Tieto malé stvorenia nie sú obľúbené; mnohí z nás pri ich pohľade dostanú silný záchvat paniky a husiu kožu. Je to úplne pochopiteľné, pretože stretnúť ich vo vlastnom dome nie je nič príjemné. Tu je niekoľko osvedčených trikov, ako si poradiť s pavúkmi v domácnosti.

Väčšina ľudí považuje pavúky za najobávanejších škodcov. Nie je prekvapujúce, ak ich vidíte bezstarostne liezť po stene. Potom ich ani ten najhlasnejší krik neprinúti utiecť. Iní považujú pavúky v dome za dobré znamenie, pretože z hľadiska ekosystému sú veľmi užitočné. Živia sa komármi a muchami, vďaka čomu sú pre nás menšou hrozbou.

Sú pavúky škodlivé?

Podľa štatistík žije na svete približne 50 000 druhov pavúkov. Mnohé z nich sú pre človeka veľmi nebezpečné a ich jed môže spôsobiť mnohé ochorenia a dokonca aj smrť. Nie je však dôvod na obavy, pretože v Poľsku žije len 820 druhov pavúkov a všetky sú pre človeka neškodné. Na druhej strane predstavujú vážnu hrozbu pre bezstavovce a plnia dôležitú funkciu tým, že čistia ekosystém od hmyzu, ktorý nás na jar a v lete obťažuje.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Týchto 8 potravín vám samé bielia zuby ich konzumáciou

Sú pavúky v domácnosti prínosom?

Väčšina verejnosti si neuvedomuje výhody, ktoré prináša prítomnosť tohto malého nájomníka. Za zmienku stojí, že v ľudovej viere sa často hovorilo „Šťastný dom, kde sú pavúky“, najmä počas sviatočných období, pretože prítomnosť pavúka sa stotožňovala s prosperitou domu, hospodárstva a rodiny. Preto sa ho nesmeli zbaviť, nieto ešte zabiť. Pavúky lovia a jedia muchy, komáre, mravce a mole, a dokonca aj iné pavúky. Zaujímavé je, že podľa štúdií pavúky zjedia 400 až 800 ton hmyzu ročne!

Ako sa zbaviť pavúkov zo svojho domova?

Ak pohľad na pavúka nevyvoláva hrôzu, nechajte ho vo svojom dome. Ak vám už len pomyslenie na jeho výskyt naháňa hrôzu, nezabíjajte ho topánkou ani plácačkou na muchy. Oplatí sa použiť humánnejšie metódy. V prípade väčších exemplárov napríklad pohár s paradajkovým pretlakom, do ktorého pavúka chytíte a potom ho pustíte. Keď je živočích malý, môžete ho stiahnuť zo steny pomocou kúska papiera a vyhodiť z okna alebo balkóna. Prípadne môžete použiť pohár a kúsok papiera, stačí položiť pohár na miesto, kde je pavúk, a potom jemne posunúť kúsok papiera k stene tak, aby bol vo vnútri nádoby. Potom sa ho zbavíte rovnakým spôsobom ako pri predchádzajúcich metódach. Na druhej strane, ak chcete radšej zabrániť ich návštevám, použite esenciálne oleje, napríklad citrónový.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Každá práčka má tlačítko, ktoré vám ušetrí peniaze. Skoro nikto o tom nevie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *