Začalo to: Dôležitá potravina dochádza, ľudia sa snažia zásobovať

eu potraviny zakaz emisie

Zdá sa, že časy, keď bolo všetkého dostatok, dokonca aj prebytok, sú nenávratne preč. Celý svet už niekoľko rokov zapcháva jednu dieru za druhou a mnohí sa obávajú dňa, keď môže prísť nedostatok kľúčových potravín. Minulý rok sme boli veľmi blízko v prípade pšenice, ktorej ceny vystrelili nahor, aby sa nakoniec opäť ustálili, ale tentoraz to nemusí byť také jednoduché.

Došlo k neočakávanému zákazu

Ryža, ktorú nikto nepovažoval za problémovú potravinu, je tou hlavnou. Napriek tomu sa ním teraz stala po jedinom rozhodnutí Indie, ktorá s okamžitou platnosťou zastavila vývoz tejto suroviny. V každej inej krajine by sa to dalo prejsť mávnutím ruky, ale v tomto prípade ide o najväčšieho vývozcu ryže na svete, ktorý sa podieľa až 40 % na celosvetovej produkcii.

Navyše túto potravinu nemožno jednoducho nahradiť z iných krajín. Aj ony zápasia s problémami kvôli slabej úrode. Na to odkazuje aj India, pre ktorú je ryža dôležitou vývoznou komoditou, ale po tom, čo ryža na domácom trhu dramaticky zdražela, bolo potrebné prijať opatrenia, pretože inak hrozia búrky. Je dôležité si uvedomiť, že v tejto krajine, ako aj v iných, je ryža najdôležitejšou potravinou, ktorá tvorí základ celodennej stravy.

„Cena ryže je pre nás veľkým problémom,“ povedal pre televíziu CNBC Čchingfeng Čang, ktorý je riaditeľom Ázijskej rozvojovej banky. „Je úplne jasné, že rast cien potravín bude v nasledujúcich mesiacoch pokračovať.“

Predzásobovanie sa už začalo

Na mnohých miestach sa už ľudia vo veľkom zásobujú ryžou. Keď vidia, že ceny rastú z týždňa na týždeň, nehodlajú čakať, kým sa vyšplhajú ešte vyššie. Rastúca cena však len presne odráža skutočnosť, že na trhu nie je dostatok ryže. A ak sa bude vykupovať, táto situácia sa ešte zhorší a nárast cien bude ešte výraznejší.

Takýto vývoj zvyčajne nevedie k tomu, že by ryža nebola k dispozícii na nákup. Bude však taká drahá, že si ju ľudia nebudú môcť dovoliť. Toho sa mnohí obávajú, najmä v súčasnej situácii, ktorá je kritická aj z mnohých iných hľadísk. Ako sa uvádza v správe Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo, v poslednom čase stúpajú aj ceny iných potravín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *