Zahájili sme boj proti ázijskému sršňovi. Toto sa stane, ak sa premnoží

srsen azijsky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Slovensko zaznamenalo prvý výskyt nebezpečného invazívneho druhu – ázijského sršňa, ktorý predstavuje vážnu hrozbu pre miestne ekosystémy. Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) preto prijíma kroky na jeho kontrolu a elimináciu. Informuje o tom imeteo.sk

Prítomnosť ázijského sršňa na Slovensku potvrdila Štátna ochrana prírody SR, pričom jeho rozšírenie by mohlo mať negatívny dopad na populáciu včiel a na miestnu biodiverzitu. Sršeň ázijský je agresívny voči včelám a môže napádať aj ľudí, pričom jeho bodnutie môže byť smrteľné najmä pre alergikov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vlašské orechy nebudú horké. Urobte tento trik

Tento invazívny druh už v okolitých krajinách spôsobil pokles včelstiev, čo má nepriaznivý vplyv na opeľovanie rastlín a tým pádom aj na poľnohospodárstvo.

ŠOP SR preto nakúpila vybavenie na monitoring a likvidáciu ázijského sršňa. Na realizáciu opatrení sa využilo 35 306 eur, z toho časť sumy bola spolufinancovaná Environmentálnym fondom.

Podľa zmluvy so spoločnosťou Aquazoo, ktorá je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv, ochranári zaobstarali 2 500 závesných pascí s návnadami na sršne a štyri sady teleskopických tyčí s tlakovým rozprašovačom, ktoré pomôžu pri ich likvidácii.

Ďalej zakúpili ochranné pomôcky pre pracovníkov v teréne, vrátane rukavíc, kombinéz a ochranných štítov, ktoré zvýšia bezpečnosť pri práci s týmto agresívnym druhom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Živnostníci na Slovensku si od roku 2025 priplatia na poistnom
srsen azijsky 1

Identifikácia a hlásenie výskytu

ŠOP SR vyzýva verejnosť, aby pri podozrení na prítomnosť ázijského sršňa nahlásila jeho výskyt prostredníctvom systému rýchleho varovania na webovej stránke ŠOP SR. Rýchla reakcia je nevyhnutná, aby sa zabránilo jeho rozšíreniu do ďalších oblastí.

Na rozpoznanie ázijského sršňa je potrebné zamerať sa na jeho charakteristické znaky: je o niečo menší než európsky sršeň, má žlté nohy a čierne sfarbenie hlavy a hrudníka. Na brušku je viditeľný výrazný oranžový pás.

Podľa odborníkov by výrazné premnoženie ázijského sršňa mohlo viesť k strate populácií opeľovačov a následne k poklesu poľnohospodárskej produkcie, čo by mohlo spôsobiť dlhodobé problémy s potravinovou bezpečnosťou. Odhaduje sa, že ročne v Japonsku ázijský sršeň spôsobí smrť 30 až 50 ľudí, najmä tých, ktorí sú alergickí na jeho jed.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovensko čaká kolaps v nemocniciach. Toto vadí lekárom najviac

V skratke

Ázijský sršeň predstavuje novú ekologickú hrozbu na Slovensku. Štátna ochrana prírody SR preto zaviedla opatrenia na jeho monitoring a elimináciu, vrátane nákupu pascí a ochranných pomôcok. Verejnosť je vyzvaná k okamžitému nahlasovaniu tohto invazívneho druhu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *