Na Slovensku potvrdili výskyt sršňa ázijského. Ako vyzerá a kde ho našli?

Asian hornet Vespa velutina

Na juhu Slovenska bol potvrdený výskyt agresívneho invázneho druhu sršňa ázijského (Vespa velutina). Informovala o tom Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, ktorá upozorňuje na vážne dôsledky jeho prítomnosti pre miestnych včelárov, ovocinárov a záhradkárov.

Sršeň ázijský predstavuje vážnu hrozbu pre opeľovače, najmä včely, ktoré tvoria až 80 % jeho potravy. Vďaka svojej agresívnej povahe dokáže napádať a ničiť celé včelie kolónie, čo spôsobuje rozsiahle škody v poľnohospodárstve a včelárstve. Zároveň jeho prítomnosť ohrozuje ľudí, predovšetkým tých, ktorí sú alergickí na bodnutie hmyzom. Sršeň môže byť mimoriadne nebezpečný aj pre ľudí, ktorí sa dostanú do kontaktu s jeho hniezdom. Pri opakovanom bodnutí môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, v niektorých prípadoch aj smrť.

Čo je sršeň ázijský?

Sršeň ázijský pochádza z juhovýchodnej Ázie, no v posledných rokoch sa rozšíril do viacerých európskych krajín, kde rýchlo zasiahol miestne ekosystémy. Tento druh sa preslávil svojou mimoriadnou schopnosťou adaptovať sa v nových prostrediach, čo spôsobilo jeho expanziu do viacerých častí Európy vrátane Francúzska, Talianska, Nemecka a teraz aj Slovenska.

Nezabudnite pozrieť toto:  Slováci na pumpách čakajte vyššie ceny za naftu a benzín

Sršeň mandarínsky, ako sa tento druh tiež nazýva, je najviac aktívny v lete a na jeseň, kedy sa jeho populácie rýchlo množia. Tento hmyz je veľmi teritoriálny a môže byť extrémne agresívny, ak sa človek priblíži k jeho hniezdu, ktoré si často stavia v korunách stromov alebo na budovách.

Riziká pre poľnohospodárstvo a verejnosť

Okrem hrozby pre včely a opeľovače je sršeň ázijský nebezpečný aj pre úrodu ovocných stromov a vinice. Ovocinári a vinohradníci už hlásia škody spôsobené týmto hmyzom, pretože napáda plody a poškodzuje rastliny, čo vedie k zníženiu výnosov.

Včelári, ktorí sú obzvlášť zraniteľní, sa pokúšajú bojovať proti tomuto škodcovi rôznymi metódami. Využívajú mechanické pasce, chemické prostriedky a v niektorých prípadoch aj biologické metódy, ako napríklad nasadenie prirodzených predátorov.

Prevencia a ochrana

Vzhľadom na rastúcu prítomnosť sršňa ázijského na Slovensku je kľúčové, aby bola verejnosť informovaná o tom, ako minimalizovať riziko stretu s týmto hmyzom. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa miestam, kde by mohol sršeň hniezdiť, a v prípade objavenia hniezda okamžite kontaktovať príslušné orgány alebo profesionálnych likvidátorov hmyzu. V žiadnom prípade sa neodporúča pokúšať sa zničiť hniezdo na vlastnú päsť, pretože sršne môžu byť extrémne agresívne.

Nezabudnite pozrieť toto:  Medveď sa objavil v obytnej zóne na strednom Slovensku

Dôležitou súčasťou boja proti inváznym druhom je aj vzdelávanie verejnosti. Informovanosť o tom, ako rozpoznať sršňa ázijského a čo robiť v prípade stretu s ním, môže pomôcť predísť nešťastiam a ochrániť nielen ľudí, ale aj včely a celé ekosystémy.

V skratke:

Na juhu Slovenska bol potvrdený výskyt invázneho sršňa ázijského, ktorý predstavuje vážnu hrozbu pre včely, ovocinárov a verejnosť. Tento druh sršňa je agresívny a môže byť nebezpečný pre alergikov a tých, ktorí sa dostanú do blízkosti jeho hniezd. Na boj proti nemu sú potrebné preventívne opatrenia, vzdelávanie verejnosti a odborná likvidácia hniezd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *