Záhradkári toto nesmiete zabudnúť urobiť v októbri vo vašej záhrade

zahrada
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Október je kľúčovým mesiacom pre každého, kto chce pripraviť svoju záhradu na zimu a zabezpečiť si krásnu a zdravú zeleň na jar. Jeseň ponúka poslednú šancu na niekoľko dôležitých úkonov, ktoré nielen ochránia rastliny pred mrazom, ale tiež podporia ich zdravý rast v ďalšej sezóne. Pozrime sa, na čo je v tomto období dôležité sa zamerať.

Prerezávanie rastlín pred zimou

Jeseň je ideálnym obdobím na prerezávanie starých a chorých konárov stromov a kríkov. Tento zásah nielen zlepšuje estetiku rastlín, ale tiež znižuje riziko šírenia hubových a bakteriálnych ochorení. Prerezávať by sa malo počas suchého a teplého dňa s ostrými a čistými nástrojmi. Rany po prerezaní je dobré ošetriť špeciálnou masťou s protiplesňovými účinkami. Vďaka tomu sa rastliny na jar ľahšie rozvetvia, a ovocné stromy poskytnú bohatšiu úrodu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Táto zima rozdelí Európu. Predpovedajú sa najväčšie mrazy, spôsobené javom La Niña

Jesenné hnojenie – posilnenie pred zimou

Na podporu rastlín pred zimou sa odporúčajú fosforečno-draselné hnojivá s prídavkom vápnika. Tieto živiny posilňujú koreňový systém, chránia rastliny pred mrazom a znižujú ich náchylnosť na choroby a škodcov. Skvelou voľbou sú aj prírodné hnojivá, ako kompost či hnoj. Kompost je výborným zdrojom živín, ktoré sa v pôde udržiavajú dlhodobo. Pozor však na množstvo hnoja, najmä hydinového, pretože jeho nadbytok môže rastlinám uškodiť.

Sadenie stromov a kríkov

Október je tiež ideálnym obdobím na sadenie a presádzanie niektorých stromov a kríkov. Ak plánujete svoju záhradu obohatiť o nové druhy, je teraz vhodný čas zasadiť jablone, hrušky, slivky alebo bobuľové kríky, ako sú ríbezle či maliny. Z okrasných rastlín sa jesenné sadenie obzvlášť hodí pre pagaštany, lipy či borievky, pretože im poskytuje čas na zakorenenie pred zimou. Jesenné sadenie zabezpečí lepšiu odolnosť voči suchám a teplám v budúcom roku.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vložte hubku na riad do chladničky. Ľudia tak riešia otravný problém

Cibuľoviny – sadenie a vykopávanie

Jeseň je posledná príležitosť na výsadbu cibuľovín, ktoré vykvitnú na jar, ako sú tulipány, krokusy a snežienky. Naopak, rastliny, ktoré zimu neznesú, ako mečíky a georgíny, je potrebné vykopať. Po vysušení a očistení cibuľoviny uskladníme na suchom mieste až do jari.

Ochrana rastlín citlivých na mráz

Október je tiež obdobím na ochranu rastlín citlivých na nízke teploty. Dvojročné rastliny po prvých mrazoch najlepšie prikryť vetvami ihličnanov alebo agrotextíliou. Kolo ruží a hortenzií je vhodné vytvoriť kopčeky zo zeme, ktoré ich ochránia pred mrazom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Bez tohto ošetrenia čučoriedky neprežijú. Urobte to teraz a v lete budú nádherne rásť

Jesenné práce na trávniku

Na jeseň si trávnik vyžaduje osobitnú starostlivosť – je potrebné pravidelne z neho odstraňovať spadané lístie, ktoré môže podporovať vznik hubových ochorení. Posledné kosenie trávnika je najlepšie naplánovať na október alebo začiatok novembra. Pred zimou možno trávnik posilniť hnojivami s draslíkom a fosforom a vykonať prevzdušnenie, aby sa zlepšila štruktúra pôdy.

V skratke

Október je časom intenzívnych záhradných prác, ktoré pripravia rastliny na zimu a zabezpečia ich zdravý rast na jar. Prerezávanie chorých konárov, hnojenie fosforovo-draselnými hnojivami, sadenie stromov a kríkov, starostlivosť o trávnik a ochrana cibuľovín a rastlín citlivých na mráz – to všetko pomôže, aby záhrada na jar rozkvitla v plnej kráse a zdraví.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *