Zákaz plynových kotlov sa blíži. Už je stanovený dátum, Slováci pripravte si peňaženky

plynovy kotol

Stroj na nové návrhy zamerané na ochranu klímy sa nezastaví. Po definitívnom vyradení vozidiel so spaľovacími motormi, ktorých predaj sa skončí v roku 2035, sú tu ďalšie spotrebiče a zariadenia, do ktorých sa európski úradníci radi zahryznú. Veľkým tŕňom v oku sú im napríklad benzínové kosačky na trávu, ktoré sa už tiež viac-menej rozhodli, a pomerne prekvapivo aj plynové kotly.

Plány, ktoré nepotešia

Tak trochu sme sa už zmierili s tým, že kotle na uhlie o pár rokov skončia a pravdepodobne sa ani nebudú môcť používať. Plyn sa však považuje za zdroj energie pre strednodobú budúcnosť. Ale aj to sa v dôsledku viacerých okolností zmenilo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do prania hoďte igelitový sáčok. Funguje to ako sušička

Európska komisia už presadzuje svoj návrh, aby sa od roku 2029 súčasné plynové kotle nesmeli predávať. Tie však patria medzi najúčinnejšie, pretože sú kondenzačné. Iné sa už niekoľko rokov nesmú inštalovať. Žiaľ, ani tie už nespĺňajú očakávania úradníkov.

Domácnosti by mali podľa možnosti vo veľkom rozsahu prejsť na tepelné čerpadlá a tam, kde je energetická náročnosť vyššia, sa bude uvažovať o hybridných kotloch, čo však bude znamenať inštaláciu dvoch zdrojov, a to tepelného čerpadla a plynového kotla.

Pripravte sa na veľké výdavky

Nemci vo svojich návrhoch ukazujú, ako by to mohlo vyzerať. Od roku 2024 stanovili, že nové zariadenia v rodinných domoch musia vyrábať 65 % energie z obnoviteľných zdrojov. Zvyšok môže byť zabezpečený plynom, bez ktorého sa niektoré domy jednoducho nezaobídu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nepoučiteľní Slováci stále zle zapojujú spotrebiče do roztrojky. Môžete vyhorieť

Ale aj tento nedostatok by sa mal nakoniec odstrániť. Podľa ďalších návrhov budú totiž všetci obyvatelia Európy musieť zrekonštruovať svoje domy tak, aby spĺňali vyššiu triedu energetickej hospodárnosti, teda aby boli energeticky úspornejšie.

Zdá sa, že Európska únia má pre nás pripravené naozaj pekné veci. Chystá sa poskytnúť množstvo dotácií, ale okrem toho, že aj tie nakoniec pôjdu z našich vreciek, bude to znamenať aj veľké osobné investície a nie je jasné, či na ne bude mať každý peniaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *