Spánok má na naše telo blahodarný účinok. Dôležité však nie je len to, koľko a za akých podmienok spíme, ale aj to, v akej polohe spíme. Aká je najlepšia poloha na spanie? Vedci z NASA nám poskytujú presné usmernenia. Poloha, ktorú vyvinuli, láme rekordy v obľúbenosti.
Spánok nám umožňuje upokojiť dýchanie a oddýchnuť si (pokiaľ sa nám nesnívajú nočné mory). Ľudia, ktorí spia 7 až 8 hodín denne, majú lepší krvný tlak, krajšiu pleť a oddýchnuté oči. Sú tiež uvoľnenejší. Na dosiahnutie tohto efektu nestačí len ležať v posteli a zavrieť oči. Musíte zabezpečiť správnu spánkovú hygienu a zaujať čo najpohodlnejšiu polohu.
Aká je najlepšia poloha na spanie?
Existuje mnoho teórií o najlepšej polohe na spanie. Vedci už roky tvrdia, že najlepšie je spať na chrbte. Táto poloha zmierňuje tlak na chrbticu a uvoľňuje telo pre lepšie dýchanie a krvný obeh.
Spanie na chrbte však nie je vhodné pre ľudí, ktorí trpia spánkovou apnoe (majú problémy s chrápaním). Alternatívou je spánok na boku, ale len na ľavom boku. Spanie na pravom boku môže podľa lekárov spôsobiť pálenie záhy. Spanie na bruchu, ktoré zaťažuje krk a pľúca, tiež nie je vhodné. Vedci z NASA prišli s ďalšími tipmi. Podľa ich názoru je najlepšia poloha na spanie Zero-G (nulová gravitácia).
Aká je najlepšia poloha na spanie podľa NASA?
Poloha Zero-G bola vyvinutá na pomoc astronautom. Cieľom bolo zlepšiť stabilizáciu krvného tlaku, a tým im umožniť lepšie znášať rýchle zmeny gravitačnej sily (odtiaľ pochádza jej názov). Ukazuje sa však, že poloha vyvinutá NASA môže byť prospešná pre každého z nás.
Oplatí sa v nej ležať na spanie alebo jednoducho relaxovať pred televízorom či s knihou. Poloha Zero-G umožňuje človeku lepšie dýchať a hoci leží na chrbte, výrazne sa znižuje riziko chrápania. Ležanie v tejto polohe uľahčuje zaspávanie a zabezpečuje hlboký, regeneračný spánok. Táto revolučná poloha navyše zlepšuje krvný obeh, pomáha znižovať opuchy, zmierňuje bolesti chrbta a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus.
Ako spať v polohe Zero-G?
Zdá sa, že poloha Zero-G má len samé výhody. Bohužiaľ, má aj jednu veľkú nevýhodu. Nie je ľahké v nej ležať, pokiaľ nemáte špeciálne kreslo alebo pohovku. Ako sme už spomenuli, poloha vyvinutá NASA zahŕňa ležanie na chrbte. Hlava a kolená by mali byť mierne nad srdcom.
Trup a nohy majú byť na druhej strane ohnuté v uhle 120 stupňov s miernym ohnutím v bedrách. Táto poloha umožňuje srdcu efektívnejšie pumpovať krv, svalom sa uvoľniť a chrbtici odľahčiť. Optimálnu polohu tela zabezpečujú špeciálne matrace a kreslá. Tie sú, žiaľ, oveľa drahšie ako tradičné.