Zákaz pre tieto rezne a klobásy: Máte radi klobásy, kde ani nie je mäso?

klobasa

Rastlinným alternatívám mäsového pôvodu, ako sú hamburgery či klobásy, by v Európskej únii mohlo hroziť zakázanie ich pôvodných názvov. Na vine však nie je ich chut‘ ale spôsob, ako sú označované. Píše o tom portál zoznam.sk

Európsky súdny dvor má rozhodnúť, či môžu byť rastlinné produkty označované názvami typicky spojenými s mäsovými výrobkami. Treba si pripomenúť, že v minulosti tento súd zakázal označenia ako „sójové mlieko“ alebo „ovsený jogurt“. Euractiv tento týždeň informoval, že teraz by mohly byť na rade vegetariánske produkty.

Ako popularita vegetariánstva a vegánstva rastie, rovnako narastá aj obľuba rastlinných alternatív mäsa. Ale je správne označovať ich ako „veggie burger“ alebo „veggie steak“? Táto otázka rozdeľuje verejnosť a vyvoláva búrlivé diskusie na sociálnych médiách.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Viete prečo by ste mali jesť zmrazený citrón a nastrúhať ho? Povieme vám

EÚ sa aktuálne zaoberá touto problematikou. Zatiaľčo právo Únie reguluje označovanie potravín, pre tieto konkrétne produkty takáto regulácia absentuje. V súčasnosti má každý z 27 členských štátov EÚ odlišný prístup k označovaniu, čo môže spôsobiť zmätok na jednotnom trhu. Euractiv zdôrazňuje, že rozhodnutie Súdneho dvora bude mať vplyv na to, či si každý štát bude môcť stanovovať vlastné pravidlá alebo či budú existovať spoločné pravidlá pre celú Úniu.

Ronja Berthold, zástupkyňa Európskej vegetariánskej únie, uviedla: „Spotrebitelia by mali mať jasné a transparentné informácie o tom, čo kupujú, najmä vzhľadom na rastúci záujem o rastlinné alternatívy.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zlaté pravidla kosenia trávniku, aby ste ho mali ako miliardári pred vilami

V Slovenskej republike už existuje vyhláška, ktorá definuje, čo musí obsahovať výrobok, aby bol označený ako saláma, klobása alebo párky. Hovorca ministerstva pôdohospodárstva, Andrej Wallner, poznamenal, že výrobky, ktoré neobsahujú mäso, by nemali byť takto označované. Napriek tomu RTVS zistila, že mnoho obchodov tieto pravidlá nerešpektuje.

V roku 2017 Súdny dvor EÚ už raz rozhodoval o názvoch rastlinných produktov. Vtedy určil, že termíny ako „mlieko“, „maslo“ a „jogurt“ sa môžu týkať iba výrobkov zo živočíšneho mlieka. Názor verejnosti na túto problematiku je rozdelený, a tak je otázne, či bude súd tentokrát zaujímať podobný postoj. Kritici upozorňujú, že argumenty pre prísnejšie regulácie názvov sú nekonzistentné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *