Zákaz toaletného papiera a panvíc? Toto všetko sa chystá EÚ zakázať

zakaz toaletny panvica

Nedávne správy o zámere Európskej únie zakázať určité výrobky a presadiť alternatívy v záujme životného prostredia zaujali verejnosť. Ale čo sa v skutočnosti chystá? Informuje o tom portál zoznam.sk

Plány na zákaz perfluórovaných a polyfluórovaných látok

Európska únia plánuje zákaz takmer 10 000 perfluórovaných a polyfluórovaných látok (PFAS), s cieľom nájsť ich náhrady. Tieto látky majú unikátne vlastnosti, ako sú tepelná odolnosť a schopnosť odpudzovať mastnoty, čo ich činí neoddeliteľnou súčasťou mnohých spotrebiteľských výrobkov.

Avšak, tieto „večné chemikálie,“ ako ich nazýva Európska environmentálna agentúra, zostávajú v našom životnom prostredí a v našich organizmoch dlhé obdobia a môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. „Medzi potenciálne zdravotné riziká patrí poškodenie pečene, problémy so štítnou žľazou, obezita a dokonca aj rakovina,“ varuje agentúra. Očakáva sa, že časť týchto chemikálií bude z trhu výrazne obmedzená okolo roku 2026/2027.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí jedna lyžička denne. Regeneruje pečeň a redukuje vrásky na tvári

Lenka McGachy z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe dodáva: „Medzi výrobky, ktoré by mohli byť týmto zákazom postihnuté, patrí vodeodolné oblečenie ako Gore-Tex a nepriľnavé povrchy kuchynského riadu, ako je Teflon.“ píše echo24.cz

Výnimky a výzvy

Únia zvažuje aj možnosť časovo obmedzených výnimiek, pretože niektoré z týchto látok nemajú vhodné alternatívy. Membrány oblekov pre pracovníkov v ropnom a plynárenskom priemysle sú jedným z príkladov, kde náhrada zatiaľ neexistuje.

Alternatíva toaletného papiera: Vízia alebo Realita?

Pozornosť verejnosti pritiahli aj titulky o konci éry klasického toaletného papiera. Nie je však všetko tak, ako sa zdá. Európska investičná banka podporila projekt nemeckej firmy Essity, ktorá vyrába toaletný papier zo slamy, ako súčasť svojho cieľa urýchliť prechod na obehové hospodárstvo.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Majú to všetky obchody. Jedzte na raňajky a vyženie vám usadeniny z čriev

„Tento proces šetrí zdroje, je energeticky efektívnejší a znižuje emisie CO2,“ komentuje banka. Dokonca aj na Slovensku je možné zakúpiť toaletný papier označený ako ekologický, ktorý je vyrábaný z odpadového dreva a slamy.

Záver

Napriek prvotným reakciám je dôležité chápať, že tieto plány sú zamerané na ochranu životného prostredia a verejného zdravia. Či už ide o potenciálny zákaz PFAS chemikálií alebo alternatívy toaletného papiera, výsledkom by malo byť udržateľnejšie a zdravšie spoločenstvo pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *