Zázrak do rannej kávy. Lieči trávenie aj pečeň

462550962 585546887286419 3163452372116192405 n
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V tradičnej medicíne Ďalekého Východu sa chaga (slovensky čaga), huba rastúca prevažne na brezoch, využíva už celé stáročia. Čaga, nazývaná aj „diamant lesov“, je čoraz populárnejšia aj na Západe pre svoje údajné priaznivé účinky na ľudské zdravie.

Napriek tomu, že ide o parazitickú hubu, ktorá spôsobuje oslabenie a úhyn stromov, má vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu podporovať imunitný systém a prispievať k boju proti viacerým zdravotným problémom.

Čo je čaga?

Čaga, odborne nazývaná Inonotus obliquus, je huba z čeľade ščercovcovitých, ktorá parazituje prevažne na brezoch. Rastie na kôre stromov, vytvára hrubú a nepravidelnú čiernu masu podobnú uhlia. Jej adaptogénne vlastnosti ju robia žiadanou v boji proti stresu a ďalším nepriaznivým vplyvom na ľudský organizmus. V tradičnej východnej medicíne sa využíva predovšetkým pri problémoch so zažívaním, no súčasný výskum odhaľuje stále viac jej pozitívnych účinkov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Je vám po jedle ťažko a nadúva vás? Čaj z tejto rastliny všetko vyrieši
nature 3166776 1920

Aké sú zdravotné výhody čagy?

Výskumy naznačujú, že čaga obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pôsobia antibakteriálne, antivírusovo a protizápalovo. Aj preto je známa ako „huba dlhovekosti“. Viaceré štúdie naznačujú, že jej užívanie môže podporovať liečbu rôznych zdravotných ťažkostí:

  • žalúdočné vredy
  • diabetes
  • vysoký krvný tlak
  • zvýšený cholesterol
  • poruchy trávenia
  • sezónne infekcie a oslabenie imunity
  • ochorenia pečene
  • parazitické infekcie a plesňové infekcie

V ázijských krajinách je čaga oceňovaná aj pre svoj možný prínos pri podpore liečby rakoviny. Jej schopnosť posilniť imunitný systém môže pomôcť telu bojovať s infekciami a rôznymi chorobami, avšak ďalší výskum je potrebný na potvrdenie týchto vlastností.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Toto sa stane, keď začnete piť kávu s muškátovým orechom
462645588 551634550923993 6412442076414292865 n

Ako správne užívať čagu?

Čaga je k dispozícii v rôznych formách: kapsuly, tablety, sušené drvené huby či hotové nápoje. Najobľúbenejšou formou je však sušený prášok, ktorý sa môže pridať do kávy alebo čaju. Výsledky sa údajne môžu prejaviť už po 4 až 6 týždňoch pravidelného užívania. Dôležité je sledovať zloženie a percentuálne zastúpenie extraktu – optimálne 30 %. Odporúča sa užívať čagu maximálne 4 až 6 týždňov, po ktorých je vhodné dať si dvojtýždňovú prestávku.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Začnite jesť hrsť datlí denne. Toto vám urobia s telom

Kto by sa mal čage vyhnúť?

Čaga nie je vhodná pre každého. Osobám s autoimunitnými ochoreniami, tehotným ženám a deťom sa odporúča konzultovať užívanie čagy s odborníkom, keďže doposiaľ je dostupný iba obmedzený počet štúdií na ľudských subjektoch.


V skratke:

Čaga je adaptogénna huba s dlhou históriou používania vo východnej medicíne. Výskumy naznačujú jej potenciálne zdravotné benefity, najmä v oblasti imunity, trávenia a boja proti zápalom. Užívanie sa odporúča najmä v sušenej forme, no predtým, ako ju zaradíte do svojej stravy, je vhodné poradiť sa s odborníkom, najmä ak máte zdravotné obmedzenia.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *