Že sa nič nedeje? Český generál varuje, že v prípade vojny sme na dosah ruským raketám a v ohrození je každý občan

Untitled 10 1

Vojna v Európe nie je nepredstaviteľná a nebudeme schopní sa na ňu pripraviť, ak sa nebudeme dlhodobo pripravovať na mier. Náčelník generálneho štábu Karel Rehka to povedal na utorkovom stretnutí veliteľov v sídle ministerstva obrany v Prahe. Členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO) označil za najlepší možný odstrašujúci prostriedok, ktorý znižuje pravdepodobnosť hrozieb. O príprave armády na konflikt hovorila aj ministerka obrany Jana Černochová (ODS). Na veliteľskom zhromaždení povedala, že sme zaspali posledných 40 rokov.

„Ilúzii večného mieru v Európe podľahli mnohí, vrátane predchádzajúcej vlády,“ povedala ministerka a dodala, že prevzala rezort s výrazne podfinancovaným rozpočtom a armádou s vybavením z minulého storočia. Verí, že sa to rýchlo zmení.

Šéf Rehka sa venoval aj hrozbe konfliktu. Ak by vypukol konflikt medzi NATO a Ruskom, Česká republika bude aktívnym účastníkom od prvej minúty, zopakoval Rehka. „Veľká časť našej armády odíde bojovať podľa obranných plánov aliancie. Naše územie sa stane dôležitou tranzitnou zónou a základňou a je opäť na nás vojakoch, aby táto zóna bola bezpečná a schopná fungovať,“ povedal.

V prípade konfliktu medzi NATO a Ruskom by sa v Českej republike nachádzalo veľké množstvo legitímnych cieľov, ktoré sú už v dosahu ruských zbraní. „Rusko nebude čakať, kým sa zorganizujeme a pôjdeme niekde na bojisko zabíjať jeho vojakov. Bude reagovať hneď. Život každého vojaka a občana Českej republiky sa okamžite obráti naruby, všetko bude inak,“ povedal. Považuje za potrebné neklamať sám seba a informovať o tom verejnosť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Tri desaťročia slobody, mieru a bezpečnosti sú v moderných dejinách skôr anomáliou ako pravidlom, dodal Řehka. „Nesmieme to považovať za samozrejmosť. Musíme aktívne presadzovať a brániť náš spôsob života, inak ho stratíme. Vojna v Európe nie je nemysliteľná a nebudeme schopní sa na ňu pripraviť, ak sa dlhodobo nepripravíme už v mieri,“ povedal.

Rehka považuje za nepravdepodobné, že by vojna NATO s Ruskom trvala dlhšie ako niekoľko týždňov. „Naše zdroje dlhodobo podfinancovanej profesionálnej armády a aktívnych záloh by na to určite nestačili. Štát by musel pristúpiť k nejakej forme mobilizácie materiálu a ľudí,“ zdôraznil. Považuje za zvláštne, že sa nad touto skutočnosťou niekto pozastavuje. „Je to jednoducho realita, ktorá je jasná každému, kto sa vážne zaoberá obranou,“ povedal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Podľa neho je načase začať pripomínať, že existuje zákonná branná povinnosť, systém mobilizácie a že na obrane sa nepodieľa len armáda. Verejnosť sa tým nemá nechať zastrašiť. „Je však potrebné uviesť veci na pravú mieru a informovať o tom aj verejnosť. Je to súčasť budovania odolnosti a obrany,“ dodal.

Podľa jeho slov česká vláda, spoločnosť a armáda robia všetko, čo je v ich silách, aby sa dopracovali k vojenskému víťazstvu Ukrajiny na bojisku. „Bez ohľadu na výsledok vojny na Ukrajine musíme počítať s tým, že Rusko bude pre nás hrozbou. Či sa nám to páči alebo nie, musíme sa pripraviť na možný stret medzi Ruskom a NATO,“ povedal. Označil to za jediný spôsob, ako sa vyhnúť vojne.

„Cieľom nášho úsilia nie je vyprovokovať vojnu, ale vyhnúť sa jej. Ak však k vojne dôjde, musíme ju vyhrať. Jediný spôsob, ako to urobiť, je ukázať agresívnemu Rusku, že žiadne z jeho snáh nemá šancu na úspech,“ povedal. Podľa Rehka Rusko chápe len spojeneckú jednotu, odhodlanie, vojenskú silu a pripravenosť na vojenský konflikt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *