Vďaka USA je vo svete poriadok a Európa je v bezpečí, povedal poľský prezident Bidenovi

duda biden

Návšteva amerického prezidenta Joea Bidena v Poľsku je dôležitým znakom záväzku Spojených štátov k bezpečnosti v Európe. Poľský prezident Andrzej Duda to povedal dnes na stretnutí so svojím americkým partnerom vo Varšave. Biden zdôraznil, že vzťahy s Poľskom sú pre USA kľúčové.

„Vaša návšteva je dôležitým prejavom bezpečnosti, prejavom zodpovednosti za bezpečnosť sveta a Európy. Amerika môže udržať svetový poriadok,“ povedal Duda Bidenovi na bilaterálnom stretnutí podľa agentúry Reuters. Dodal, že si želá ešte väčšiu spoluprácu medzi Európou a USA v bezpečnostných a hospodárskych otázkach.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Rozhovory Bidena s Dudom odštartovali oficiálny program jeho dvojdňovej návštevy Poľska. Večer by mal predniesť prejav, v ktorom by mal potvrdiť svoj záväzok pomôcť Ukrajine, na ktorú útočí Rusko. Prezident USA v pondelok nečakane navštívil Kyjev a v ukrajinskom hlavnom meste sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Aj na dnešnom stretnutí s Dudom Biden ubezpečil, že podpora USA Ukrajine zostáva silná. „Ako som povedal prezidentovi Zelenskému, keď sme spolu včera hovorili v Kyjeve, môžem snáď povedať, že naša podpora Ukrajine zostáva neochvejná,“ povedal dnes Biden.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

V stredu sa má Biden vo Varšave stretnúť s lídrami tzv. bukureštskej deviatky (B9), ktorej súčasťou je aj Slovensko.

Poľský prezident dnes zdôraznil, že Poľsko je vďaka prítomnosti amerických síl v bezpečí. Vyzdvihol tiež, že Bidenova pondelková návšteva v Kyjeve bola „neuveriteľným gestom“. Ukázala podľa neho, že slobodný svet na Ukrajinu nezabudol. Na druhej strane ruský prezident Vladimir Putin sa podľa Dudu rozhodol vytvoriť katastrofu a bezpečnostnú, hospodársku a humanitárnu krízu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *