Zelené lasery nad Havajom signalizujú blížiacu sa vojnu, tvrdí expert

hawaiian lights 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Objavenie sa čínskych zelených laserov nad Havajom signalizuje blížiacu sa vojnu, varuje Rick Fisher, vedúci pracovník Centra pre medzinárodné hodnotenie a stratégiu.

Koncom januára si japonskí astronómovia umiestnení na Havaji všimli záhadné zelené laserové lúče, ktoré boli vypálené nad ostrovom. Laserové lúče boli vystrelené z vesmíru nad jedným z najväčších pohorí na Havaji.

Keď o týchto lúčoch prvýkrát informovali verejnosť, astronómovia tvrdili, že pochádzajú zo satelitu NASA – mysleli si, že ide o americké lasery. Už o týždeň neskôr však japonskí astronómovia vydali opravu, v ktorej uviedli, že zelené laserové lúče nepochádzajú z amerického satelitu, ale skôr z čínskeho satelitu.

Podľa hodnotenia NASA ho pravdepodobne spôsobil čínsky satelit Daqi-1, ktorý je „čínskym satelitom na monitorovanie atmosféry“ vypusteným v apríli 2022.

„Tento meteorologický satelit prelietajúci nad Havajom, ktorý vystreľuje svoje lasery, lasery na meranie atmosféry, z výšky, je do veľkej miery signálom pre Spojené štáty, že ak dôjde ku konfrontácii ohľadom budúcnosti demokratického Taiwanu, sú pripravené zamerať sa na americké vojenské sily, čo určite ovplyvní životy amerických civilistov v štáte Havaj,“ povedal Fisher moderátorovi relácie „China in Focus“ na NTD, sesterskom médiu denníka Epoch Times.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ľudia v Afrike testovali západné potraviny. Narušili im zdravie a imunitu

Odborník nesúhlasil s tým, že satelit Daqi-1 slúži výlučne na výskum životného prostredia.

„Hoci sa tento satelit skutočne môže použiť na výskum životného prostredia, lasery, ktoré používa na hodnotenie atmosféry, sa môžu použiť aj na kľúčové merania hustoty atmosféry, smeru vetra, ktoré sú nevyhnutné pre Ľudovú oslobodzovaciu armádu (PLA), aby mohla zamerať svoje najnovšie zbrane známe ako hypersonické klzné vozidlá,“ povedal v rozhovore.

„V skutočnosti ide o klasický príklad systému dvojitého použitia čínskej ľudovej oslobodzovacej armády,“ poznamenal.

Podľa Fishera je hypersonické klzné vozidlo navrhnuté tak, aby využívalo nízke výšky, keďže sa pohybuje rýchlosťou presahujúcou päťnásobok rýchlosti zvuku.

„Pri takejto rýchlosti je hypersonický klzák veľmi citlivý na zmeny počasia, nepatrné zmeny hustoty atmosféry, zmenu smeru vetra,“ povedal.

„Takže PLA by chcela, aby satelit Daqi-1 alebo satelit s takouto schopnosťou preskúmal počasie nad cieľom, počasie nad Havajom, počasie nad Pearl Harbor, chce, aby bol hypersonický klzák čo najpresnejší,“ dodal.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zomrel pápež František: Prvý latinskoamerický Svätý Otec odišiel vo veku 88 rokov na Veľkonočný pondelok

Uviedol, že schopnosť družice pohybovať sa v nižších výškach jej umožňuje vyhnúť sa radarovej detekcii, kým sa nepriblíži k cieľu.

„Pre Američanov to znamená menej času na mobilizáciu protiraketovej obrany, ak ju majú, alebo na zameranie tejto rakety. Okrem toho je [hypersonický] klzný prostriedok navrhnutý tak, aby bol manévrovateľný. Takže keď sa blíži k cieľu, môže robiť úhybné manévre,“ povedal.

Skutočnosť, že čínsky satelit sa zameral na Pearl Harbor, spôsobila, že americké jadrové ponorky, ktoré sa tam nachádzali, boli zraniteľné voči akejkoľvek hrozbe.

„Tieto ponorky by v prípade konfrontácie alebo vojny poskytli veľmi významnú rezervu americkej odstrašujúcej a bojovej sily,“ povedal.

„Čína by teda pripisovala útoku na Pearl Harbor a zničeniu amerických námorných prostriedkov vrátane ponoriek mimoriadne vysokú prioritu,“ dodal.

Podľa Fishera môžu Spojené štáty čeliť hypersonickým klzným prostriedkom pomocou balistických rakiet odpaľovaných zo vzduchu (ALBM), ktoré podľa neho: „Výhodou je možnosť zachytiť bombardér, ktorý nesie raketu, na začiatku jeho misie.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slováci sem chodia na dovolenky. Teraz tam videli obrovského žraloka a natočili ho

„Ak sú hypersonické kĺzavé strely na lodiach, potom môžu byť lode zachytené a zasiahnuté aj vo veľkej vzdialenosti od potenciálnych cieľov. Ak sú však rakety odpaľované zo vzduchu, znamená to, že rakety sú vo vzduchu, [a] začína byť dôležité pokúsiť sa zachytiť raketu čo najďalej od cieľa skôr, ako sa hypersonický klzák sám stane voľne manévrujúcim a uhýbajúcim cieľom,“ povedal.

Poznamenal, že Spojené štáty majú takúto schopnosť zachytávania. Napriek tomu je to tesný súboj, pretože „hypersonický klzák je veľmi rýchly, veľmi obratný a môže vykonávať aj prudké manévre“.

„Znamená to, že Spojené štáty by museli vypustiť značný počet záchytných rakiet, aby boli schopné zabezpečiť zničenie prichádzajúceho hypersonického klzného prostriedku,“ povedal Fisher.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *