Zelenský dal práve Čaputovej ponuku, ktorú neodmietne. Spoločne sa pustia do veľkej veci

325270130 536036871633876 3032256902004949535 n

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský sa obrátil na slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú s prosbou o podporu pre jeho mierový plán, ktorý má za cieľ ukončiť trvajúcu vojnu na Ukrajine. Zelenský oznámil svoj plán na sociálnych sieťach v piatok a pozval Čaputovú, aby sa pridala k implementácii tohto plánu.

Plán, ktorý sa označuje ako „recept na mier“, zahŕňa stiahnutie ruských vojakov z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny. To by znamenalo, že Rusko by sa vzdalo štyroch oblastí, ktoré anektovalo v roku 2014, a Krymského polostrova. Rusko však opakovane odmieta o tomto bode diskutovať.

Zelenský tiež vyzýva na zorganizovanie celosvetového mierového summitu, kde by predstavil svoj plán na ukončenie vojny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Ukrajinské vedenie však zdôrazňuje, že mierový plán Zelenského je len základom pre diskusiu, ale neznamená to, že Kyjev podpíše akýkoľvek mier. „Sme veľmi oddaní akýmkoľvek mierovým rokovaniam, ktoré prídu a privedú nás k jedinému výsledku: územná celistvosť, suverenita, mier pre našich ľudí,“ povedala Emine Džaparová, námestníčka ministra zahraničných vecí Ukrajiny.

Ukrajinské vedenie tiež zdôrazňuje, že mierové rokovania musia byť založené na rešpektovaní medzinárodného práva a princípov OSN.

Ukrajinské vedenie je ochotné pristúpiť k mierovým rokovaniam až potom, ako Rusko odíde z územia Ukrajiny.

Prezident Zelenský zdôraznil, že Ukrajina nebude obchodovať so žiadnym kúskom svojho územia a že jeho krajina je rozhodnutá udržať územnú celistvosť a suverenitu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Slovenská prezidentka Čaputová zatiaľ nevydala žiadne oficiálne vyjadrenie k tejto pozvánke na spoluprácu od ukrajinského prezidenta Zelenského, ale je pravdepodobné, že sa bude riadiť svojou predchádzajúcou politikou zameranou na podporu mieru a rešpektovanie medzinárodného práva. Slovensko je dlhodobo členom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE) a tiež podporuje mierové rokovania na Ukrajine v rámci tejto organizácie.

Je dôležité poznamenať, že mierový plán Zelenského bude musieť byť schválený a podporený medzinárodnou komunitou, aby bol úspešný.

Ukončenie vojny na Ukrajine bude vyžadovať komplexný a kompromisný prístup, ktorý bude zahŕňať viaceré strany, vrátane Ruska, Ukrajiny a medzinárodných organizácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *