Zelenský sa odkláňa od USA? Chce sa stretnúť s čínskym prezidentom, ktorý navrhol mierový plán

zelensky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na piatkovej tlačovej konferencii naznačil, že je otvorený novému čínskemu plánu prímeria, o ktorom sa po jeho predstavení v piatok ráno vo veľkom písalo.

„Myslím si, že to, že Čína začala hovoriť o Ukrajine, nie je zlé, ale otázka je, čo nasleduje po týchto slovách,“ povedal Zelenskyj podľa agentúry Associated Press.

A to aj napriek tomu, že čínsky 12-bodový návrh zaujíma jasne protizápadný postoj vzhľadom na to, že odsudzuje rozširovanie NATO a zároveň vyzýva „príslušné krajiny“, aby „prestali zneužívať jednostranné sankcie“ a „prispeli k deeskalácii ukrajinskej krízy“.

Napriek tomu Zelenskyj zašiel tak ďaleko, že povedal, že sa chce stretnúť s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom, aby s ním prediskutoval tieto návrhy, možno motivovaný pocitom, že Si by mohol mať na prezidenta Putina značný vplyv, ktorý by umožnil realizáciu prijateľných podmienok prímeria.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

„Plánujem sa stretnúť so Si Ťin-pchingom a verím, že to bude prospešné pre naše krajiny a pre bezpečnosť sveta,“ povedal Zelenskyj.

Čínsky plán mieru však Amerika a Joe Biden odmietajú

V prejave pri príležitosti prvého výročia ruskej invázie v plnom rozsahu povedal, že tento návrh signalizuje, že Čína sa zapája do hľadania mieru.

„Naozaj chcem veriť, že Čína nebude dodávať zbrane Rusku,“ povedal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Napriek tomuto nečakanému potenciálnemu diplomatickému otvoreniu ho Biely dom odmietol, pričom prezident Biden v piatok pre ABC News povedal: „Putin tomu tlieska, tak ako by to mohlo byť dobré?“ Biden odpovedal: „[Ruský prezident Vladimir] Putin tomu tlieska.“

„V pláne som nevidel nič, čo by naznačovalo, že je v ňom niečo, čo by bolo prospešné pre niekoho iného ako pre Rusko,“ dodal.

Moskva medzitým opakovane obvinila Washington aj Spojené kráľovstvo, že aktívne pripravujú plán na zmarenie rokovaní o prímerí, zatiaľ čo krajiny NATO tvrdia, že na vine je pokračujúca agresia Ruska, ktoré by mohlo okamžite nastoliť mier, ak stiahne všetky svoje jednotky.

2 Replies to “Zelenský sa odkláňa od USA? Chce sa stretnúť s čínskym prezidentom, ktorý navrhol mierový plán

  1. Velký herec hrál dobře, ale už dohrává. Loutkovodiči mají připravenou jinou loutku. 🙂 Oleksij Arestovyč vypadá, jako muž činu. :() Změna rolí byla nutná. Loutkovodiči mají záložní plán s UA.

  2. Jedna věc je co takto veřejně říkají a druhá, co se děje doopravdy. Cenzura v našich zemích jede na plné obrátky a pouštějí jen to co se jim hodí. Klasická vojenská propaganda – propaganda konfliktu. Lidem je předostřeno jen to co si o tom mají myslet. Nulová objektivita. A jako vždycky je za tím jen boj o moc, peníze, nadvládu a manipulace. Na vršku pyramidy vždy najdeme něčí ego.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *