Zelenský tvrdo vyhlásil: Mier nebude, kým si nevezmeme naspäť Krym!

zelensky 1

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenský je odhodlaný vziať si naspäť nie len územia z Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré boli anektované v októbri, ale aj z polostrova Krym

Zelenský vyhlásil tiež, že trvalý mier nenastane, kým nebude Krym vrátený Ukrajine. Povedal to dnes pre britský portál Financial Times.

„Ak sa nepodarí získať späť územie v plnom rozsahu, vojna sa dostáva na bod mrazu. A je len otázkou času, kedy sa opäť obnoví,“ povedal Zelenský.

Zelenský prehovoril deväť mesiacov od začatia ruskej invázie na Ukrajinu k národu v dlhom prejave. „Vy a ja sme vydržali deväť mesiacov totálnej vojny a Rusko nikdy nenašlo spôsob, ako nás zlomiť. A nenájde,“ povedal prezident vo videospráve, ktorú vo štvrtok zverejnila agentúra Ukrinform.

Zelenskyj uviedol, že takmer každú hodinu dostáva správy o ruských útokoch. „Takýto teror začal bezprostredne potom, čo bola ruská armáda nútená utiecť z Chersonskej oblasti. Toto je pomsta porazených,“ vyhlásil.

Rusi už podľa neho nevedia, ako bojovať. „Jediné, čo zatiaľ môžu robiť, je terorizovať. Buď energetický teror, delostrelectvo, alebo raketový teror – to je všetko, na čo Rusko za svojich súčasných vodcov degradovalo,“ uviedol s tým, že jedine oslobodenie krajiny a spoľahlivé bezpečnostné záruky Ukrajinu ochránia pred ruskou eskaláciou. „Na tom spolupracujeme s partnermi každý deň. Čoskoro budú dôležité správy,“ sľúbil ľuďom prezident.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Forbes: Rusko už minulo za vojnu 82 miliárd dolárov, štvrtinu ročného rozpočtu

Rusko za deväť mesiacov na priamych výdavkoch utratilo za vojnu na Ukrajine 82 miliárd dolárov, uviedlo ukrajinské vydanie ekonomického časopisu Forbes. Suma vynaložená na konflikt, ktorý odsudzuje Kyjev aj Západ, predstavuje zhruba štvrtinu príjmov minuloročného rozpočtu Ruska. Príjmy Moskvy z predaja energetických surovín pritom kvôli sankciám klesajú a vojna sa Kremľu ďalej predražuje, píše Forbes.

Merkelová v rozhovore pre Spiegel priznala, že už na Putina nemala žiadne páky

Bývalá dlhoročná nemecká kancelárka Angela Merkelová v rozhovore s týždenníkom Spiegel priznala, že ku koncu svojho mandátu už nemala žiadne páky, ako prinútiť ruského prezidenta Vladimíra Putina k rokovaniu. Putinovi podľa nej záleží len na moci a tú ona ako odchádzajúca politička nemala, povedala Merkelová.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Merkelová sa s Putinom naposledy stretla v auguste 2021. Šéf Kremľa vtedy prvýkrát na schôdzku prišiel aj so svojím ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, hoci predtým rokovali medzi štyrmi očami, poznamenala v rozhovore bývalá kancelárka. Počas toho istého leta sa Merkelová neúspešne pokúsila spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom dojednať stretnutie s Putinom.

Rusi denne prichádzajú o 400 až 600 vojakov, tvrdí Kyjev

Rusi každým dňom na fronte prichádzajú o počet mužov zodpovedajúci sile práporu, podotkol Oleksij Arestovyč, poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie. Tvrdenie znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach overiť z nezávislých zdrojov.

„Dokonca aj v prípadoch, keď intenzívnosť bojov klesá, ruské vojská na Ukrajine denne prichádzajú o 400 až 600 zabitých a zranených vojakov. V prípade aktívnych bojov je zabitých a ranených pri ruských vojsk až tisíc za deň,“ povedal Arestovyč podľa agentúry Unian.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *