Zemiakové šupky ako prírodné hnojivo: Ako ho pripraviť a používať?

zahrada
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Zemiakové šupky väčšinou považujeme za odpad a bez rozmýšľania ich vyhadzujeme do koša. V skutočnosti sú však bohatým zdrojom minerálov a vitamínov, ktoré môžu výrazne prospieť rastlinám v našej záhrade.

Namiesto plytvania týmito cennými zvyškami ich môžeme využiť ako prírodné hnojivo. Ako ho správne pripraviť a ktoré rastliny z neho budú najviac profitovať? Prinášame praktické rady!

Prečo sa oplatí využívať zemiakové šupky v záhrade?

Najviac živín sa v zemiakoch nachádza práve v ich šupke. Obsahujú cenné prvky ako draslík, fosfor, horčík, vápnik, železo, ale aj vitamíny C a skupiny B. Tieto látky podporujú rast rastlín, posilňujú ich koreňový systém a zvyšujú odolnosť voči chorobám a nepriaznivým podmienkam.

Použitím hnojiva zo zemiakových šupiek zlepšujeme kvalitu pôdy a dodávame rastlinám prírodné živiny, ktoré zlepšujú kvitnutie a tvorbu plodov. Navyše ide o ekologický spôsob, ako zredukovať kuchynský odpad a využiť ho v prospech našej záhrady.

Ako si pripraviť hnojivo zo zemiakových šupiek?

Príprava tohto domáceho hnojiva je veľmi jednoduchá a nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti. Stačí postupovať podľa týchto krokov:

  1. Nazbierajte čerstvé zemiakové šupky – ideálne nepoužívajte šupky zo starších či spracovaných zemiakov.
  2. Zalejte ich vriacou vodou – na jednu šálku šupiek použite približne 10 šálok horúcej vody.
  3. Nechajte odstáť – zmes nechajte niekoľko hodín lúhovať, aby sa uvoľnili živiny.
  4. Preceďte roztok – po vychladnutí oddelte tekutinu od zvyškov šupiek.
  5. Použitie – pripraveným hnojivom zalievajte rastliny raz za tri až štyri týždne.

Alternatívne môžete šupky pridať priamo do kompostu alebo ich rozhádzať okolo rastlín, kde sa budú postupne rozkladať a obohacovať pôdu o dôležité živiny.

Ktoré rastliny ocenia hnojivo zo zemiakových šupiek?

Nie všetky rastliny majú rovnaké potreby, no hnojivo zo zemiakových šupiek je ideálne pre tie, ktoré vyžadujú veľa draslíka a fosforu.

Ovocné kríky a plodiny: maliny, ríbezle, egreše a jahody – pravidelné používanie tohto hnojiva zlepšuje kvitnutie a tvorbu plodov.
Koreňová zelenina: mrkva, cvikla a petržlen – živiny obsiahnuté v hnojive podporujú rast koreňov a zlepšujú kvalitu úrody.
Záhradné kvety: obzvlášť tie, ktoré potrebujú viac výživy počas obdobia kvitnutia.

Kedy sa vyhnúť použitiu hnojiva zo zemiakových šupiek?

Aj keď má toto hnojivo mnoho výhod, niektoré rastliny naň nereagujú dobre. Jeho použitie sa neodporúča pri:

Kyslomilných rastlinách – napríklad čučoriedkach či hortenziách, keďže môže ovplyvniť pH pôdy.
Rastlinách z čeľade ľuľkovitých – ako paradajky, paprika či baklažán, keďže môže prenášať plesňové ochorenia, napríklad zemiakovú pleseň.

Aby ste predišli problémom, odporúča sa najskôr vyskúšať hnojivo na malej ploche a sledovať reakciu rastlín.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *