Maliny milujú toto hnojivo. Vyrobíte si ho z kuchynského odpadu

maliny
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Maliny sú jedným z najobľúbenejších ovocných kríkov pestovaných v slovenských záhradách. Ich sladké, voňavé plody sú nielen chutné, ale aj plné vitamínov a antioxidantov, ktoré prospievajú zdraviu. Aby však rastliny prinášali bohatú úrodu každý rok, potrebujú vhodné podmienky a pravidelnú starostlivosť.

maliny

Maliny nie sú náročné, ale ich potreby netreba podceniť

Dobrou správou je, že maliny nepatria medzi mimoriadne náročné rastliny. Napriek tomu majú svoje požiadavky, ktoré sa oplatí dodržiavať. Ideálnym miestom pre ich výsadbu je slnečný alebo mierne zatienený záhon, chránený pred silným vetrom.

Z pôdneho hľadiska sa malinám najlepšie darí v mierne kyslej, humóznej a výživnej pôde s pH medzi 5,5 a 6,5. Pri výsadbe sa odporúča dodržiavať rozostupy medzi kríkmi – lepšie prúdenie vzduchu znižuje riziko plesňových chorôb. Keďže majú maliny plytký koreňový systém, v suchom počasí je dôležité zabezpečiť pravidelné zavlažovanie, najmä počas rastu a dozrievania plodov.

Ako zabezpečiť bohaté rodenie malín?

Základom úspešného pestovania je aj starostlivosť o záhon – burina by nemala dostať šancu, pretože oberá rastliny o vlahu a živiny. Pomôcť môže mulčovanie – udržiava pôdnu vlhkosť a zároveň obmedzuje rast nežiaducich rastlín.

Nezabúdajte ani na výživu. Kým niektorí záhradkári siahajú po hotových hnojivách z obchodov, čoraz viac ľudí využíva domáce, ekologické alternatívy. Jednou z nich je jednoduchý a lacný trik, ktorý poznali už naše staré mamy – zemiakové šupky.

maliny maliny

Zemiakové šupky ako hnojivo? Maliny ich milujú

Zemiakové šupky sú často vnímané ako kuchynský odpad, no v skutočnosti sú cenným prírodným zdrojom živín pre rastliny. Obsahujú draslík, fosfor, horčík a vápnik – prvky, ktoré podporujú rast koreňov, kvitnutie a následné plodenie. Navyše, škrob obsiahnutý v šupkách podporuje činnosť prospešných mikroorganizmov v pôde.

Využitie zemiakových šupiek ako hnojiva tak nielen pomáha rastlinám, ale zároveň znižuje odpad v domácnosti. A čo je najlepšie – ide o riešenie úplne zadarmo.

zemiakova supka

Ako pripraviť domáce hnojivo zo šupiek?

Existujú dva jednoduché spôsoby, ako ich využiť:

  1. Priame zapracovanie do pôdy
    Zemiakové šupky môžete jednoducho zakopať okolo malinových kríkov, ideálne do hĺbky približne 10 cm. Rozkladajú sa priamo v pôde a postupne uvoľňujú živiny.
  2. Domáci tekutý výluh zo šupiek
    Vezmite 1 pohár čerstvých šupiek a zalejte ich 10 pohármi horúcej vody (zachovajte pomer 1:10). Nádobu zakryte a nechajte odstáť na teplom mieste 3 dni. Po uplynutí tohto času výluh sceďte a použite ho na zálievku kríkov. Tento postup opakujte každé 3–4 týždne počas sezóny.

Výsledok vás prekvapí – zdravé, silné rastliny a množstvo chutných plodov, ktoré budú ozdobou vašej záhrady.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *