Žiadne papierové peniaze či doklady. Všetko sa chystá v digitálnej forme, vieme viac

pexels karolina grabowska 4386152

V ére, kedy si stále viac ľudí vyberá platenie mobilom, sa zdá, že doba fyzických dokladov a peňaženiek plných mincí je na ústupu. Tento trend nesledujú len jednotlivci, ale aj obchodníci a inštitúcie ako Európska únia, ktorá plánuje zaviesť digitálne identifikačné doklady a dokonca aj novú menu – digitálne euro. Ako však tieto inovácie ovplyvnia našu každodennú realitu? Píše o tom portál zoznam.sk v článku

Digitálne ID: Nový Spôsob Identifikácie

Od roku 2025 by sme sa mohli oficiálne zbaviť potreby nosiť fyzické doklady. Európska komisia pracuje na zavedení Európskej peňaženky digitálnej identity (EUDI). To znamená, že občianske preukazy a vodičské oprávnenia budú môcť byť uložené priamo vo vašom smartfóne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pijete kávu hneď po prebudení? Veľká chyba! Toto je ten správny čas na kávu

Zatiaľ čo pilotný program je už v plnom prúde s účasťou mnohých krajín, vrátane Slovenska, mnohí ľudia sa obávajú potenciálnych rizík spojených s bezpečnosťou osobných údajov.

Digitálne Euro: Budúcnosť Platobnej Systému?

Zavádzanie digitálneho eura vyvolalo rozruch v spoločnosti. Táto mena má za cieľ uľahčiť digitálne platby, a to nie len medzi bankami, ale aj bežnými ľuďmi.

Aj keď sa predpokladá, že sa digitálne euro stane plnohodnotnou náhradou hotovosti, bude k dispozícii ako doplnok k súčasnej hotovosti. Na Slovensku bol dokonca prijatý zákon, ktorý zaručuje právo občanov na platbu v hotovosti.

“Digitálne euro by ľuďom uľahčilo život tým, že by poskytlo niečo, čo v súčasnosti neexistuje: digitálny platobný prostriedok všeobecne akceptovaný v celej eurozóne na platby v obchodoch, online alebo od osoby k osobe,” vysvetľuje Európska centrálna banka (ECB).

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte pravidelne a budete mať zdravé črevá a štíhlejší pás. Vedci nepochybujú o tom, že

Vzhľadom na šíriace sa obavy pripomíname, že digitálne euro nenahradí hotovosť. “Digitálne euro by nebolo zavedené namiesto hotovosti, ale ako jej doplnok. Hotovosť bude v eurozóne dostupná aj naďalej. Digitálne euro by fungovalo popri hotovosti ako odpoveď na rastúci dopyt spotrebiteľov po rýchlych a bezpečných možnostiach digitálnych platieb,” deklaruje ECB.

Elektronické Bločky: Budúcnosť Nákupov?

Už nie je nezvyčajné, keď v obchodoch dostávate vernostné body prostredníctvom mobilnej aplikácie. Teraz sa však k týmto aplikáciám pridávajú aj digitálne bločky. Tento koncept nie je len o šetrení prostriedkov, ale aj o získavaní cenných údajov o nákupných návykoch zákazníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *