Zistite, či vás niekto sleduje cez kameru v telefóne. Nájdete to v nastaveniach

mobil

Kamera v telefóne sleduje, čo robíte. Niektoré webové stránky a aplikácie môžu takto sledovať vašu aktivitu. Poradíme vám, ako zistiť, či vás niekto sleduje prostredníctvom kamery smartfónu, a čo môžete urobiť, aby ste sa pred tým ochránili.

Pred časom sme písali o tom, ako zakázať odpočúvanie telefónu. To však nie je jediná vec, ktorú môžete urobiť na ochranu svojho súkromia. Existujú prípady, keď vás sleduje fotoaparát v telefóne. Stáva sa to vtedy, keď niektorým aplikáciám alebo webovým stránkam povolíte prístup k fotoaparátu.

Niektoré z nich skutočne využívajú fotoaparát na správne fungovanie (napr. okamžité správy), ale niektoré prístup k fotoaparátu vôbec nepotrebujú. Vysvetlíme vám, čo treba urobiť, aby ste ho zablokovali.

Ako skontrolujete, či vás niekto sleduje prostredníctvom kamery smartfónu?

V prvom rade by ste mali skontrolovať, či vás kamera telefónu nesleduje. Môže to okrem iného robiť tak, že niektorým webovým stránkam povolí prístup k fotoaparátu. Ak máte telefón so systémom Android, prejdite do prehliadača, ktorý používate, a kliknite na 3 bodky v pravom hornom rohu. Vyberte položku Nastavenia a potom položku Nastavenia webu. Vyhľadajte položku Fotoaparát.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zapichnite stonku tejto rastliny do zemiaka. Takto sa krásne rozmnoží

Po kliknutí sa zobrazí zoznam lokalít, ktoré majú prístup k vášmu fotoaparátu a môžu vás zobraziť. Ak chcete zo zoznamu odstrániť stránky, ktoré nepoužívate a ktorým chcete odobrať prístup k fotoaparátu, ťuknite na adresu a vyberte možnosť Blokovať. Podobne budete musieť postupovať aj v prípade aplikácií. Prejdite do Nastavenia telefónu a potom vyberte položku Aplikácie. Vyhľadajte položku Oprávnenia aplikácií a potom vyberte položku Fotoaparát. Zobrazí sa zoznam aplikácií, ktoré majú prístup k fotoaparátu. Keď kliknete na ikonu konkrétnej aplikácie, môžete vybrať možnosť Blokovať, ak nechcete, aby daná aplikácia používala fotoaparát.

Šmíruje vás fotoaparát telefónu? Tu nájdete ďalšie možnosti

Ak chcete ešte viac chrániť svoje súkromie, v telefóne môžete zmeniť niekoľko ďalších nastavení.

  • Obmedzte spustenie fotoaparátu na pozadí. Prejdite do obchodu Play a kliknite na svoj profilový obrázok v pravom hornom rohu. Prejdite na koniec zoznamu a vyberte kartu Pomoc a spätná väzba. V časti Odstrániť nainštalované aplikácie stlačte hypertextový odkaz Kliknutím otvorte nastavenia aplikácie. V zozname aplikácií vyberte položku Fotoaparát, potom Rozšírené nastavenia a potom Batéria. Vyberte možnosť Obmedziť aktivitu na pozadí a výber tejto možnosti potvrďte kliknutím na tlačidlo Zadajte obmedzenia. Fotoaparát bude fungovať normálne, ale nebude bežať na pozadí a zobrazovať náhľad.
  • Zmeňte nastavenia tak, aby aplikácia fotoaparátu nemenila systémové nastavenia. Ak to chcete urobiť, kliknite na jej ikonu a chvíľu ju podržte. Vyberte položku Informácie o aplikácii. Prejdite na koniec zoznamu a vyberte položku Upraviť systémové nastavenia. V predvolenom nastavení bude táto funkcia povolená. Kliknite na ňu a potom ju pomocou posuvníka na pravej strane obrazovky vypnite.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci pozor! Píše vám takýto profil? Môžete prísť o peniaze

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *