Popoľ z kúrenia má veľa využití v záhrade a dokonca aj pre zvieratá

popol krb

Málokto z nás si uvedomuje, akou cennou surovinou je drevný popol. Často ho vyhadzujeme úplne nevedomky, a pritom plytváme zdravým produktom.

Tajomstvo o užitočnosti dreveného popola nám prezradila známa záhradníčka, ktorá pôsobí na kanáli YouTube. Jej profil Žena zo západu sledujú tisíce fanúšikov. Patenty záhradníčky sú ohromujúce.

Drevený popol v záhrade

Mnohí z nás používajú drevný popol na pravidelné hnojenie, ale je to správny spôsob? Alebo je lepšie používať syntetické alternatívy?

Podľa záhradníčky z kanálu YouTube Woman from the West je drevný popol bohatý na draslík, vápnik a ďalšie prvky, ktoré rastliny potrebujú pre správny rast. Nie je však vhodný na použitie pod kyslomilné rastliny, pretože môže narušiť ich rast.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už raz prevarenú vodu nesmiete znovu prevariť a použiť. Toto je dôvod

Napríklad zmiešaním 5 deka na 5 litrov vody získame skvelý roztok, ktorý nám pomôže v boji proti mšiciam. Práškový drevný popol je tiež skvelý v boji proti mravcom. Stačí ho nasypať do kopy a oni sa okamžite odsťahujú. To však nie je všetko

Kde všade sa dá ešte použiť drevný popol?

Vďaka vysokému obsahu draslíka je toto hnojivo mimoriadne dôležité pre paradajky a jahody. Najmä tie prvé uprednostňujú aplikáciu hnojiva z drevného popola hneď po nasadení, aby na kríku nepopraskali.

Drevný popol možno rovnako dobre aplikovať aj pod uhorky, ktoré budú prijímať draslík rovnako dobre ako trávna nastielka. Ak teda používate drevo na spaľovanie v krbe alebo v sporáku, môžete jeho zvyšky bez obáv aplikovať pod rastliny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Mimochodom, vedeli ste, že drevný popol milujú sliepky? Tieto vtáky jednoducho milujú kúpanie v drevenom popole, ktorý im pomáha odbúrať stres. Mimochodom, ak sliepky zjedia trochu popola, doplnia si v tele potrebný nedostatok vápnika.

Prečo by sa mali sliepky kŕmiť dreveným popolom?

Podľa pani Ogronikovej z kanála YouTube Žena zo západu sa okrem kúpeľov na uvoľnenie stresu oplatí sliepkam podávať aj drevný popol, ktorý im pomôže lepšie zvládať choroby. Kúpeľ v drevenom popole im pomáha chrániť sa pred hmyzom a vďaka vápniku v drevenom popole budú mať oveľa tvrdšie škrupiny.

Ako vidíte, drevný popol je v záhrade skutočne neoceniteľný a jeho zdraviu prospešné vlastnosti využijú zvieratá aj rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *