Zo srandy dal na predaj citrón z roku 1739. Kúpili ho za šialené peniaze

stary citron

V dnešnej dobe môže byť aj sušený citrón pokladom. Zistil to istý Brit. Žartom dal do dražby sušený citrus z roku 1739. Predal ho za 1 400 libier. Miesto, kde sa ovocie našlo, bola… komoda!

Niekedy sa stane, že nájdeme niečo, čo považujeme za úplne bezcenné. Môže nám to však priniesť veľký zisk. Tak to bolo aj v prípade predaja sušeného a vyzretého citróna v Spojenom kráľovstve. Toto ovocie kúpil zberateľ za 1 400 libier (cca 1640 eur). Ako je to možné? Citrón sa ukázal ako výnimočný. No ukázalo sa, že vydražený citrus pochádza z roku 1739. Ukázalo sa, že tento dátum a nápis niekto zámerne vyryl na kôru, čo jasne naznačuje, že tento citrón kedysi dostala dáma. Je dosť možné, že to bol romantický darček. Predpokladá sa, že ovocie mohlo byť do Anglicka privezené z koloniálnej Indie. Obsah nápisu vyrytého na citróne znie:

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto sa stane, keď začnete každé ráno piť vodu s citrónom s vašim telom

Citrón s nezvyčajným príbehom

Unikátny citrón sa našiel celkom náhodou. Miesto, kde pravdepodobne ležal posledných niekoľko desaťročí, bolo v zásuvke malej a starožitnej komody. Tento kus nábytku bol poslaný do aukčného domu, aby sa odhadla jeho cena. Zo známych dôvodov sa po nájdení citrusu spočiatku prejavovala veľká skepsa, pokiaľ ide o jeho akúkoľvek hodnotu. Okrem toho sa citrus kvôli svojmu veku scvrkol. Našťastie si zachoval svoj pôvodný tvar. Majiteľ komody a osoba, ktorá viedla aukčný dom Brettells Auctioneers, sa rozhodli trochu sa zabaviť. Na tento účel dali storočný citrón na predaj. Finále aukcie však všetkých mimoriadne prekvapilo.

Cena, ktorá spôsobila šok

Pôvodný žart majiteľa komody a manažéra aukčného domu Brettells Auctioneers sa zmenil na serióznu a výnosnú transakciu. Citrus sa dostal do dražby a skutočne okamžite vyvolal veľký záujem. Bolo predložených až 35 ponúk. Dražba sa skončila na sume 1 400 libier a vyhral ju britský zberateľ. Za zmienku stojí, že čínska komoda z 19. storočia, v ktorej sa vzácny citrón našiel, sa predala za niečo vyše 30 libier. Táto suma a samotný fakt, že zberateľ získal sušený citrón, môže mnohých prekvapiť. Pre rôznych nadšencov to však bola určite skutočná lahôdka. Veď nie každý deň sa dá v aukcii získať takýto nezvyčajný predmet. Za zmienku stojí, že ide pravdepodobne o najdrahší citrón vôbec. Pre porovnanie, v súčasnosti sa tento citrus dá vo Veľkej Británii kúpiť za približne 40 pencí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *