Zubnú pastu zmiešajte s vaječnými škrupinami. Vytvoríte si domáci zázrak

egg shells 706502 1920

Hoci sa vaječné škrupiny často považujú za odpad, ukazuje sa, že skrývajú mnoho praktických využití. Okrem iného ich môžete využiť pri čistení domácnosti a starostlivosti o rastliny. Tieto jednoduché domáce spôsoby vám nielen ušetria čas, ale aj peniaze, pretože nemusíte kupovať drahé profesionálne produkty. Čo všetko môžete s vaječnými škrupinami spraviť? (zdroj: gazeta)

Čistenie a odstraňovanie plesní

Vaječné škrupiny majú bieliace a abrazívne vlastnosti, čo ich robí účinnými pri čistení domácnosti. Ak sa v kúpeľni snažíte bojovať s plesňou na škárovacej hmote, skúste tento trik. V miske zmiešajte rozdrvenú vaječnú škrupinu s pastou a nanesťte na postihnuté miesta. Potom použite zubnú kefku na votretie pasty do povrchu a nechajte pôsobiť 10 minút. Následne opláchnite vodou a pleseň zmizne, a škáry získajú späť svoju farbu.

Čistiaci prostriedok a bieliaci prostriedok na bielizeň

Vaječné škrupiny môžu byť základom domáceho čistiaceho prostriedku, ktorý sa hodí na odvápňovanie armatúr a odstraňovanie pripálenín na riadu a v rúre. Stačí ich dôkladne vyčistiť, vysušiť v rúre a rozomlieť na prášok. Následne pridajte veľké množstvo jedlej sódy a tesne pred použitím pridajte ocot. Takto vytvorený čistiaci prostriedok bude účinný a lacný.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kuchárka ukázala trik so sáčkom a strúhadlom. Prišla na to po rokoch

Vaječné škrupiny môžu byť tiež výborným bieliacim prostriedkom na bielizeň. Stačí očistenú kôru vyvárať vo vriacej vode, následne ju sceďte, mierne rozdrvte a vložte do plátenného vrecka. Potom vrecko s vaječnými škrupinami pridajte do prania svetlých tkanín, čo im pomôže získať späť ich pôvodnú farbu.

Ostrenie mixéra

Ak máte problémy s tupo sa režúcimi čepeľami mixéra, vaječné škrupiny môžu byť pre vás riešením. Stačí ich namraziť a potom vložiť do mixéra spolu s trochou vody. Spustite mixér na niekoľko sekúnd a čepele budú opäť ostré. Nakoniec dôkladne vyčistite mixér.

Spoľahlivé hnojivo pre rastliny

Vaječné škrupiny môžete úspešne využiť aj v záhradníctve ako hnojivo pre rastliny. Existujú dve jednoduché spôsoby, ako ich využiť. Prvý spôsob je zaliať vaječné škrupiny vychladnutou neslanou vodou po uvarení vajec. Druhý spôsob je zalejte škrupiny vriacou vodou a nechajte ich týždeň odležať na teplom mieste, občas ich premiešajte. Po rozpustení získate výživnú zmes, ktorou môžete zalievať rastliny. Toto hnojivo je najvhodnejšie pre alkalické rastliny ako uhorky, cukety, šalát, hrozno, levanduľa, baza, oleandery, pivonky alebo klinčeky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zapichnite stonku tejto rastliny do zemiaka. Takto sa krásne rozmnoží

Vaječné škrupiny sú teda užitočné nielen pri čistení domácnosti, ale aj v záhrade ako spoľahlivé hnojivo. Vyskúšajte tieto jednoduché a lacné rady a uvidíte, ako vám môžu pomôcť ušetriť peniaze a dosiahnuť dobré výsledky. Pre zdravú a peknú domácnosť a záhradu sa nemusíte spoliehať len na drahé produkty, stačí využiť skrytý potenciál vaječných škrupín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *