Zvláštna hnedá kocka, ktorá však zachraňuje pokožku a vlasy

dechtove mydlo

Toto hnedé mydlo má mnoho priaznivcov, ale aj odporcov. Zvyčajne odrádza jeho charakteristická vôňa, ale to je len zdanlivé. O dechtovom mydle určite ešte niečo neviete.

Iný názov preň je dechtové mydlo. Na kozmetickom trhu je už mnoho rokov. Zápach pripomína decht alebo horiace ohnisko, čo určite nepodporuje jeho používanie. Situáciu nezlepšuje ani farba. Dechtové mydlo je hnedé až čierne. Napriek tomu sa ho však oplatí používať a tieto argumenty vás určite presvedčia.

Ako sa dechtové mydlo vyrába a aké má vlastnosti?

Tradičný recept na jeho výrobu je založený na použití dreveného dechtu, minerálov a ich konzerv. Preto má mydlo tmavú farbu a charakteristickú vôňu. Zvyčajne sa vyrába z brezového dechtu, ktorý je v ľudovom liečiteľstve známy už po stáročia. V priebehu rokov sa mydlo používalo okrem iného na údržbu kože a obuvi, ale po suchej destilácii dechtu našlo mydlo svoje využitie v kozmetike.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zalievajte rastliny týmto zázračným hnojivom. Vyrastú trikrát väčšie

Komerčne dostupné dechtové mydlá obsahujú množstvo rastlinných olejov a esenciálnych látok a majú aj čistiace vlastnosti. Vďaka tomu ich zápach nie je taký intenzívny a vlastnosti dechtu sú zachované. Podľa výskumníkov majú tieto mydlá takmer 10 000 užitočných organických zložiek a medzi nimi možno nájsť kreozot, fenol a toulén.

Dechtové mydlo má antiseptické, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Rýchlo zmierňuje alergické príznaky a podporuje liečbu dermatologických ochorení. Má pozitívny vplyv na zlepšenie stavu pokožky a vlasov a odporúča sa najmä tým, ktorí bojujú s lupinami, psoriázou a akné.

Ako mám používať dechtové mydlo bez toho, aby som si spôsobil problémy?

Napriek jeho zázračným vlastnostiam sa oplatí pristupovať k jeho používaniu opatrne. Dechtové mydlo má veľmi často vysušujúci účinok, a preto môže vážne podráždiť pokožku. Preto by sa nemalo používať na citlivú alebo suchú pokožku. Ak však bojujete s nadmerným vylučovaním kožného mazu, potom je tento výrobok s najväčšou pravdepodobnosťou určený práve pre vás.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kedy vám káva škodí? Mali by ste si dávať veľký pozor

Mydlo je najlepšie používať raz týždenne, aby ste si viac neublížili ako pomohli. Pred jeho použitím je tiež dobré poradiť sa so svojím lekárom, aby sa vyjasnili akékoľvek pochybnosti. Pre tých, ktorí trpia kožnými infekciami, však bude dechtové mydlo záchranou, pretože zmäkčí stvrdnutú pokožku a pocit svrbenia zmizne.

Kde si môžete kúpiť dechtové mydlo?

Zvyčajne je k dispozícii v drogériách, lekárňach a obchodoch s bylinkami. Jedna kocka stojí okolo 2 eur. Pri výbere dechtového mydla sa oplatí venovať pozornosť tomu, či je vyrobené z prírodných zložiek a či je certifikované.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *