9 príznakov toho, či nemáte cukrovku. Sami si ich skontrolujte doma

cukrovka priznaky

Cukrovka je ochorenie, ktoré ovplyvňuje schopnosť tela produkovať inzulín alebo naň reagovať, čo vedie k vysokej hladine cukru v krvi. Prvé príznaky sú také nejednoznačné, že ich mnoho ľudí ignoruje.

Ak sa nelieči, môže viesť nielen k zníženiu kvality života, ale môže aj skrátiť dĺžku života, preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika.

Tu sú najčastejšie skoré príznaky:

  1. Zvýšený smäd a močenie

Najčastejšími príznakmi cukrovky sú zvýšený smäd (polydipsia) a časté močenie (polyúria). Keď má niekto cukrovku, obličky nie sú schopné absorbovať prebytočný cukor, preto si so sebou berú vodu. V priemere močíme 6 až 7-krát denne. Toto číslo sa pohybuje medzi 4 a 10 a je normálne, ak ste zdraví.

  1. Zvýšený hlad

Nadmerný hlad (polyfágia) a dva vyššie uvedené príznaky sú tri hlavné príznaky cukrovky. Ak vaše telo neprodukuje dostatok inzulínu (alebo ho neprodukuje vôbec), alebo ak nereaguje normálne, nemôže využívať glukózu ako zdroj energie. A to má za následok zvýšený hlad, ktorý po jedle neklesá.

  1. Únava
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Niečo sa deje? V Británii po prvýkrát zachytili vírus prasacej chrípky u človeka

Ďalším častým príznakom cukrovky je neustála únava. Keď máte cukrovku, môžete sa cítiť neustále unavení a ospalí. K únave môže prispieť aj dehydratácia spôsobená častým močením. v kombinácii s ostatnými uvedenými príznakmi môže byť príznakom cukrovky.

  1. Rozmazané videnie

Ak rozmazané videnie nie je príznakom vážnejšieho očného problému, môže byť včasným príznakom cukrovky. Môže byť dôsledkom nahromadenia tekutiny, ktorá spôsobuje opuch a zmenu tvaru očnej šošovky.

  1. Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti

K nevysvetliteľnému úbytku hmotnosti dochádza bez diéty alebo iných zmien životného štýlu. Keďže telo nemôže využívať glukózu ako zdroj energie, začne spaľovať tuky a využívať bielkoviny. K úbytku hmotnosti však môže viesť aj dehydratácia.

  1. Svrbenie kože

Ako už bolo spomenuté vyššie, pri vylučovaní prebytočného cukru močom sa tekutiny odčerpávajú z iných tkanív vrátane kože (najväčšieho orgánu!). Suchá koža môže svrbieť, praskať a infikovať sa. Ďalšou príčinou svrbenia kože môže byť plesňová infekcia, ktorá je pri cukrovke tiež bežná.

  1. Pomalé hojenie
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Schudnúť je jednoduché, stačí dodržať pravidlo 80:20

Typický je dlhý čas hojenia. Vysoká hladina cukru v krvi môže okrem toho, že spôsobuje zápal, viesť aj k zlému prekrveniu, čo sťažuje obnovu poškodenej oblasti kože.

  1. Tmavé škvrny na koži

Acanthosis nigricans je stav, pri ktorom sa na fotografiách objavujú tmavé škvrny na koži so zamatovou štruktúrou. Tieto škvrny sa zvyčajne objavujú v oblastiach, kde sa koža vráskaví alebo prehýba: na krku, v podpazuší, slabinách, lakťoch, za kolenami a medzi prstami.

  1. Necitlivé alebo brniace ruky alebo nohy

Častým príznakom cukrovky je necitlivosť, brnenie alebo bolesť rúk alebo nôh (prípadne prstov na rukách alebo nohách). Ako už bolo spomenuté, vysoká hladina cukru v krvi vedie k zlému prekrveniu a poškodeniu nervov. Ruky a nohy, ktoré sú najviac vzdialené od srdca, sú poškodené ako prvé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *