Vres je krásna rastlina, ktorá v lete a na jeseň zdobí naše záhrady. Vres sa dá pestovať aj v kvetináčoch na balkóne a terase. Nie sú náročné, ale po zime sa o ne musíme riadne starať.
Zvyčajne sa o vresy začíname starať koncom marca alebo začiatkom apríla, ale vzhľadom na priaznivé počasie vonku sa do toho môžeme pustiť už teraz. Vres sa vám odvďačí nespočetným množstvom kvetov.
Starostlivosť o vres po zime
Sezóna vresov je na jeseň, keď krásne kvitnú, ale už skoro na jar sa o ne musíme riadne postarať. Po zime potrebujú rastliny osobitnú pozornosť, inak uhynú.
Najskôr pôdu odplevelte a jemne nakyprite, aby sa nepoškodili korene vresu. Potom použite hnojivo. Najlepším hnojivom pre vres je kávová usadenina. Okysľujú pôdu a navyše dodávajú dusík, draslík a fosfor, ktoré sú po zime potrebné.
Múčka sa vysuší a rozsype pod rastliny. Toto sa robí trikrát za sezónu. Po pletí a ošetrovaní je čas na ďalší krok, bez ktorého nebude vres očarujúci.
Kľúčové ošetrenie vresu
Koncom marca a začiatkom apríla teda začíname s prerezávaním vresov. Tento rok sa prerezávanie môže pokojne vykonávať už teraz, keďže vonku je pozitívna teplota.
Cieľom prerezávania vresov je odstrániť mrazom poškodené stonky a kvitnúce časti rastlín. Vďaka tomu vres rýchlejšie vyženie nové výhonky a rastlina rýchlejšie rastie. Po jarnom prerezávaní vyzerá vres na jeseň ako na obrázku. Majú veľa krásnych kvetov.
Ako správne prerezávať vresy?
Vresy možno prerezávať dvoma spôsobmi. Šetrné prerezávanie zahŕňa odstraňovanie len zmrznutých a poškodených stoniek. Druhý spôsob je radikálnejší a najlepšie sa osvedčuje pri odrodách, ktoré kvitnú koncom leta a na jeseň. Pri ňom sa vresy skracujú o ⅓ dĺžky výhonkov.
Na strihanie rastlín použite ostré, vydezinfikované nožnice alebo záhradnícke nožnice. Po ošetrení vres hojne zalejte a chráňte ho pred mrazmi, ktoré sa môžu vyskytnúť ešte v apríli. Použite agrotextíliu, jutu alebo konáre ihličnanov.