Kedy orezávať maliny? Prerezávanie letných a jesenných malín. Robte to takto

maliny sadenie rezanie

Prerezávanie malín je kľúčovou súčasťou starostlivosti o ne. Má veľký vplyv na množstvo a kvalitu úrody v budúcom roku. Je to aj fytosanitárne opatrenie na ochranu kríkov pred vznikom chorôb. Maliny sa delia do dvoch hlavných kategórií: letné odrody (dvojročné) a jesenné odrody (jednoročné). Čas a spôsob prerezávania závisí od druhu malín. Kedy prerezávať letné maliny a kedy jesenné maliny?

Kedy prerezávať maliny. Orezávanie malín závisí od odrody

  • Letné maliny kvitnú na dvojročných výhonkoch, t. j. tých, ktoré vyrástli v predchádzajúcej sezóne. Prerezávanie týchto malín je najlepšie vykonávať bezprostredne po zbere úrody, zvyčajne koncom leta alebo začiatkom jesene. Všetky výhonky, ktoré priniesli plody, sa odstránia. Tým sa ponechajú mladé výhonky, ktoré sa môžu zbierať nasledujúci rok. Okrem toho je vhodné tieto mladé výhonky prerezať aj skoro na jar, pred začiatkom vegetácie. Skráťte ich približne o 1/4 ich výšky, čo podporí lepšie rozvetvenie a väčšiu produkciu plodov.
  • Jesenné maliny rodia na tohtoročných výhonkoch. Strihanie týchto malín je oveľa jednoduchšie a možno ich rezať na jeseň. Hoci na to zvyčajne nie je čas, pretože tieto maliny môžu plodiť až do mrazov. Najčastejšie to robíme veľmi skoro na jar, ešte pred začiatkom vegetácie.
  • V tomto prípade sa odstránia všetky výhonky až po úroveň zeme. Tieto maliny budú plodiť na nových výhonkoch, ktoré vyrastú v aktuálnom roku. Toto ošetrenie prispieva k stimulácii veľkého množstva odnoží. Lepšie sa osvedčuje pri mladých kríkoch.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pre šťavnaté a zdravé paradajky ich zalejte týmto nálevom. Je lacný a jednoduchý

Množstvo odnoží môžeme znížiť, ak výhonky zrežeme o niečo vyššie do výšky 20 cm. Tento rez umožňuje dosiahnuť vysoký výnos. Tento spôsob rezu bude vhodnejší pre niekoľkoročné a dobre zakorenené maliny. Má už silné výhonky, z ktorých vyrastú aj silné výhonky s väčšími a početnejšími plodmi.

Existuje spôsob, ako dosiahnuť, aby jesenné maliny rodili už v júni. Na to stačí skrátiť výhonky o hornú časť, ktorá už plodila. Týmto spôsobom sa kríky stimulujú k plodeniu v júni. Táto metóda má svoje nevýhody. Musíme totiž bezpodmienečne pamätať na to, aby sme tieto staré výhonky skrátili ihneď po plodení. V opačnom prípade to výrazne obmedzí jesenné plodenie. Tieto staré výhonky už nebudú plodiť, ale budú odoberať živiny výhonkom, ktoré ešte len budú plodiť. Výsledkom tohto spôsobu rezu je skoršia a dlhšia úroda. Vyžaduje si však väčšiu pozornosť, pretože nás môže pripraviť o plody počas jesenného plodenia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vyhoďte tieto rastliny zo záhrady, ak nechcete mať kliešte

Dôležité rady:

  • Pravidelné prerezávanie nielenže pomáha malinám rásť a rodiť, ale tiež pomáha udržiavať poriadok a minimalizuje riziko napadnutia chorobami a škodcami.
  • Pred použitím je dôležité dezinfikovať nástroje na prerezávanie, aby sa zabránilo prenosu možných chorôb medzi rastlinami. Staré výhonky s príznakmi chorôb je potrebné spáliť, aby sa infekcia nešírila.
  • Odstraňovanie chorých a slabých výhonkov by sa malo vykonávať priebežne, bez ohľadu na ročné obdobie, aby sa rastlinám poskytli čo najlepšie podmienky na rast.
  • Zbavte sa všetkých výhonkov, ktoré vykazujú známky choroby alebo škodcov. Najlepšie je ich spáliť.
maliny 2
maliny 3
maliny 4

Dobre vykonaný rez je jedným z tajomstiev každoročnej bohatej a bohatej úrody malín. Prerezávanie má zásadný význam pre zdravie aj produktivitu malín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *