Predpoveď na leto je extrémna! Takto horúco má prísť už čoskoro

teplo leto horuco

Podľa prvých predpovedí meteorológov by sa najbližšie leto mohlo niesť v znamení výrazných extrémov, pričom prvé horúčavy by mohli prísť nezvykle skoro.

Zdá sa, že prechod z meteorologického javu El Niño na La Niña predznamenáva obdobie extrémnych teplôt. Túto sezónnu predpoveď zverejnila vedecká agentúra Národný úrad pre oceán a atmosféru, informuje portál tvnoviny.sk.

Meteorológovia z úradu uvádzajú: „Aj keď podmienky El Niño pokračujú s nadpriemernou povrchovou teplotou mora v strednej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu, celkové množstvo tepla v podpovrchových vodách rovníkového Pacifiku pokleslo takmer na nulu.“ Prechod z El Niño na La Niña, podľa modelov, znamená prechod k neutrálnym podmienkam a následne k teplejšej verzii La Niña. Podľa prvých predpovedí, na ktoré poukazuje portál Fox Weather, by sme sa mali pripraviť na nadpriemerné teploty a vysokú pravdepodobnosť extrémnych horúčav.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tupé nožnice si nabrúsite ľahko sami doma. Budú ostré ako britva

Svetová meteorologická organizácia signalizuje, že prvá vlna nadpriemerných teplôt by mohla globálne doraziť už na začiatku jari. El Niño, hoci slabne, by mal naďalej ovplyvňovať teploty a zrážky v období od marca do mája. Je však zatiaľ neisté, či sa tento trend prejaví aj v našich končinách. „Vplyvy Tichého oceánu sa ešte nedajú jednoznačne potvrdiť,“ vysvetľuje meteorologička Dagmar Honsová pre TV Nova.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Napadlo by vás to? Týmto vyčistíte vodný kameň, ako úplný profesionál

Aj britská národná meteorologická služba Met Office predpovedá, že z globálneho hľadiska by mohlo byť extrémne horúco. Klimatický vedec Nick Dunstone očakáva, že nasledujúce dva roky môžu priniesť lámanie teplotných rekordov. Tento vývoj poukazuje na zvyšujúcu sa potrebu adaptácie na zmeny klímy a zintenzívnenie snáh o ochranu životného prostredia pred nebezpečnými vplyvmi extrémnych poveternostných javov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *