Ak si kupujete ryžu v sáčku, mali by ste vedieť, čo to obsahuje a robí s vašim telom

ryza v sacku

Keď si v obchode kupujeme krúpy alebo ryžu, nevenujeme ich obalu veľkú pozornosť. Výrobcovia si tak zvykli na plastové vrecká, v ktorých sú zabalené, že je ťažké predstaviť si inú možnosť. Tieto plastové vrecká sú pritom veľmi nebezpečné. Navrhujeme, ako sa im vyhnúť.

Po vybratí z kartónu ich hodíme do vriacej vody a máme hotovo. Nemusíme sa starať o odmeriavanie zŕn ani riskovať, že sa zlepia. Ako sa ukázalo, používanie ryže alebo kaše vo vreckách je zdraviu nebezpečné, pretože materiál, z ktorého sú vyrobené, obsahuje bisfenol A.

Čo je bisfenol A?

Je to chemická látka, ktorá sa uvoľňuje pri varení výrobkov vo vreckách. Bisfenol A (skrátene BPA) sa zvyčajne používa na tvrdenie plastov. Ukázalo sa, že jeho účinky sú veľmi podobné účinkom estrogénu. V dôsledku toho môže spôsobiť vážne narušenie endokrinného systému.

Má preto negatívny vplyv na plodnosť, poškodzuje vývoj nervového systému u detí, spôsobuje potraty a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Treba dodať, že bisfenol A nepriaznivo ovplyvňuje sexuálnu výkonnosť a expresiu génov. Z tohto dôvodu bol úplne zakázaný v mnohých krajinách sveta vrátane Kórey, Japonska, Kanady a viacerých štátov USA. Na druhej strane v Európskej únii je táto látka od roku 2011 zakázaná napríklad pri výrobe dojčenských a detských fliaš.

Napriek tomu bisfenol A nebol úplne stiahnutý z trhu, takže sa ho musíme vzdať aj my sami. Nekupujme ho vo forme plastových alebo plastových obalov na potraviny. A ak sa rozhodneme kúpiť ryžu vo vrecúškach, je nevyhnutné ju pred varením vybrať.

Ako sa vyhneme plastovým vrecúškam?

Je potrebné zdôrazniť, že v súčasnosti nie je možné bisfenol A úplne odstrániť. Je možné ho len samostatne znížiť. Ako? Aby ste to dokázali, nemali by ste:

  • kupovať nádoby s označením „3“ alebo „7“, pretože pri ich výrobe sa používa BPA (vždy si vyberte tie s označením „BPA-free“);
  • ohrievať jedlá v plastových nádobách alebo tanieroch;
  • skladovať mrazenú alebo čerstvú zeleninu v plastových obaloch;

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *