Hubky na riad sa zdajú byť základným kuchynským príslušenstvom. Viete si predstaviť umývanie riadu bez nich? Pritom sa v nich ukrýva množstvo baktérií. Spomeňte si, kedy ste ich naposledy menili.
Teoreticky by ste to mali robiť každé tri dni, ale buďme úprimní, vyhadzujete ich, až keď sa naozaj opotrebujú. Ak ich používate často, určite sa oboznámte s tým, aké mikroorganizmy sa na nich živia.
Špongie zmiznú z vašej domácnosti
Po prečítaní tohto článku už nikdy nezoberiete do ruky špongiu. Prečo? Nuž, mikroorganizmy sa nachádzajú takmer všade. Aj keď svoju kuchyňu udržiavate sterilnú, nie je bez baktérií.
Všimnite si, že ideálnym prostredím pre ne sú vlhké a teplé miesta. Dbáte vždy na to, aby bola vaša špongia na riad suchá? Alebo to nerobte. Ani jej vyžmýkaním z nej neodstránite všetku vodu. Okrem toho jej zvláštna pórovitá štruktúra podporuje rast batérií.
Teoreticky sa proti tomu môžete chrániť tým, že hubku vždy dôkladne opláchnete od zvyškov prostriedku na umývanie riadu a všetkých ostatných nečistôt a necháte ju úplne vyschnúť, ale kto to robí?
V nasledujúcom článku sa dozviete, akým baktériám sa darí na hubkách na riad. Sú naozaj nebezpečné, ak sa dostanú do nášho tela… Namiesto hubky už používam len tento výrobok. Je oveľa bezpečnejší.
Akým baktériám sa darí v hubke na umývanie riadu?
V hubke na umývanie riadu sa darí baktériám, ako je Staphylococcus aureus, baktéria, ktorá je schopná spôsobiť zápal kože, pľúc alebo dokonca srdcového svalu. Bolo dokázané, že táto baktéria môže spôsobiť meningitídu.
Ak umývate riad starou hubkou, táto baktéria môže preniknúť do vášho príboru a riadu. Samozrejme, ako sme už spomenuli, výmena hubky každé tri dni sa postará o tento problém, ale je to pomerne nákladná ochrana pred baktériou.
Ako sa chrániť pred baktériami na hubke
Keďže hubky na umývanie riadu obsahujú nebezpečné baktérie, prečo ich niečím nenahradiť? Záclony sú na umývanie riadu rovnako vhodné ako špongie. Stará záclona poslúži ako špongia na umývanie riadu celé mesiace, ak ju po každom použití dôkladne opláchnete a necháte dobre vyschnúť.
Je tiež dobré ju občas vyprať pri teplote 60 stupňov Celzia, aby sa zničili baktérie. Zaujímavou náhradou za štandardné špongie môžu byť špongie vyrobené z konopného vlákna, ktoré si zachovávajú svoj tvar a užitočnosť až 6 mesiacov.
Takéto špongie sa po každom použití oplatí namočiť do vody s dvoma čajovými lyžičkami jedlej sódy. Po 15 minútach ležania v roztoku by sa mala špongia opláchnuť a vysušiť. Čo si myslíte o takýchto alternatívach klasickej hubky?