Aké vitamíny chýbajú skoro každému človeku?

vitaminy

Zrejme vám je jasné, že dostatok vitamínov a minerálov je úplne základným predpokladom dlhého a spokojného života. Štatistiky bohužiaľ jasne hovoria, že práve tieto dve mikroživiny v bežnej slovenskej strave chýbajú. Kvôli tomu sa stretávame s radom civilizačných ochorení aj ďalších problémov. Aké vitamíny vám pravdepodobne chýbajú?

Nedostatok slnečného žiarenia

Tí znalejší z vás určite tušia, že teraz príde na scénu vitamín D. Ten vzniká primárne pri pobyte na slnku. Dávajte si však pozor – slnečné lúče totiž musia pôsobiť priamo na holú pokožku. Ideálne bez vrstvy v podobe opaľovacieho krému. A to je práve ten problém – väčšina ľudí neustále sedí doma alebo v kancelárii. Keď už vyjdete von, pre istotu sa natriete silným opalovákom, a navyše sedíte v tieni.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Kúpiť si to vedia aj Slováci. Toto ovocie účinne odstraňuje toxíny z tela

Presne z týchto dôvodov nemá priemerný Slovák dostatok vitamínu D ani v najparnejších letných mesiacoch, nieto uprostred šedej zimy a sychravej jesene. Kvalitné doplnky stravy teda poskytujú pomerne šikovnú kompenzáciu. Dávajte si však pozor – nie všetky sú skutočne stráviteľné.

slnko

Nedostatok vitamínu K

Vitamín K je najlepší kamarát vitamínu D. Pôsobí totiž synergicky (oba vitamíny navzájom zvyšujú svoju účinnosť). Nájdete ho napríklad v špenáte, brokolici, keli, vajciach či mliečnych výrobkoch. Pokiaľ pravidelne nekonzumujete tieto potraviny, pravdepodobne máte v organizme nedostatok vitamínu K.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Geniálny trik na mäkké a nadýchané uteráky ako z reklamy

Aj tu sú riešením overené doplnky stravy. Aj tu treba spomenúť, že sa musíte zamerať len na kvalitné produkty. Ak si chcete užiť najlepšie zdravotné benefity, treba konzumovať viac potravín, ktoré sú zdrojom vitamínu K , viac pohybu na priamom slnku ale ak nemáte čas môžete siahnúť po dostupných doplnkoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *