Floridské ministerstvo zdravotníctva vydalo celoštátne varovanie po tom, čo sa štyria ľudia v Sarasote nakazili maláriou v lokálnych prípadoch, deň po tom, čo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vydalo podobné varovania pre Floridu a Texas.
„Všetky osoby boli ošetrené a zotavili sa. Malária sa prenáša prostredníctvom infikovaných komárov,“ uviedlo floridské ministerstvo zdravotníctva v správe vydanej 27. júna.
Agentúra uviedla, že v okolí mesta Sarasota, ktoré sa nachádza neďaleko Tampy, sa bude vykonávať pozemný a letecký postrek zameraný na komáre s cieľom zmierniť prenos.
„Účinná liečba je ľahko dostupná prostredníctvom nemocníc a iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ uviedlo ministerstvo. „Osoby v oblasti s príznakmi horúčky, zimnice, potenia, nevoľnosti/vracania a bolesti hlavy by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.“
Verejnosti tiež odporučilo, aby kontrolovala rozmnožovanie komárov odstránením akejkoľvek stojatej vody, v ktorej komáre kladú vajíčka.
„Vypustite vodu z odpadkových košov, domových žľabov, vedier, krytov bazénov, chladničiek, hračiek, kvetináčov alebo akýchkoľvek iných nádob, v ktorých sa zachytila striekajúca alebo dažďová voda,“ uvádza sa vo varovaní.
Obyvatelia by mali prijať preventívne opatrenia aj pri pobyte vonku: používať postrek proti hmyzu, vyhýbať sa zamoreným oblastiam a podľa možnosti nosiť dlhé rukávy a nohavice.
Maláriu spôsobuje parazit Plasmodium vivax, ktorý sa šíri uštipnutím komárom, pričom najvyšší počet úmrtí sa vyskytuje v tropických oblastiach, ako je subsaharská Afrika. Maláriu môžu prenášať len infikované komáre, nie iní ľudia.
Príznaky zahŕňajú zimnicu, horúčku, únavu, bolesti hlavy, svalov, zvracanie, hnačku a nevoľnosť, môže sa objaviť aj anémia a žltačka. Ak sa nelieči, u nakazených ľudí sa môžu vyvinúť vážnejšie komplikácie a môžu zomrieť.
Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie OSN o malárii bolo v roku 2021 zaznamenaných približne 247 miliónov prípadov malárie, pričom v tomto roku došlo k približne 619 000 úmrtiam. Najväčší podiel na tom mal africký región WHO, na ktorý pripadá približne 95 % prípadov a 96 % úmrtí, uvádza sa v správe.
Malária bola v Spojených štátoch do značnej miery eradikovaná v roku 1951 po tom, ako úradníci rozprašovali pesticíd DDT a vysušovali močiare vo vidieckych oblastiach. DDT bolo v Spojených štátoch nakoniec v roku 1972 zakázané, ale v afrických krajinách sa stále používa.
Začiatkom tohto týždňa Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že prípady na Floride a jeden v Texase predstavujú prvé miestne rozšírenie malárie v Spojených štátoch za posledných približne 20 rokov.