Bežný zvyk vo sprche, ktorý robí väčšina, no narúša to náš spánok

sprchovanie

Čoraz viac ľudí trpí poruchami spánku, ktoré sa často stávajú chronickými. Hoci sa to popri vážnych ochoreniach môže zdať ako banalita, opak je pravdou. Ak sa dlhší čas nemôžete dobre vyspať, zmení to váš život na nepoznanie. Preto sa hygiene spánku venuje čoraz viac pozornosti. Tá spočíva napríklad v tom, že sa hodinu pred spaním nepozerá do počítača, televízie alebo mobilného telefónu, prípadne sa nevystavuje silnému svetlu.

Pozor na sprchovanie pred spaním

Odborníci však upozorňujú, že u mnohých ľudí sa problémy so spánkom objavujú aj pri sprchovaní. Jedným zo spôsobov, ktorým telo signalizuje, že je čas ísť spať, je zníženie telesnej teploty.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Sprchovanie každý deň? Je to dobré či na škodu?

Vtedy však mnoho ľudí nezamieri priamo do postele, ale len do sprchy, kde si dajú horúcu sprchu. Podľa spánkovej neurologičky Rachel Salasovej zo Spánkového centra Johna Hopkinsa je to veľmi častý dôvod problémov so spánkom.

„Ak sa sprchujete krátko pred spaním a sprcha je príliš horúca alebo príliš studená, teplota negatívne ovplyvní váš spánok,“ povedala Salasová pre The Washington Post. „Jednoducho spôsobíte, že vaša telesná teplota bude výrazne iná, ako by mala byť.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kedy vám káva škodí? Mali by ste si dávať veľký pozor

Pritom zlý spánok môže mať oveľa vážnejšie následky, napríklad kardiovaskulárne ochorenia, obezitu alebo cukrovku.

Nie všetci súhlasia

Pre niektorých to môže byť prekvapujúce zistenie, pretože niektoré predchádzajúce výskumy tvrdili v podstate opak. Totiž, že teplá sprcha pred spaním môže byť pre spánok veľmi prospešná. Môže vyrovnať teplotné výkyvy rôznych častí tela.

Podľa nadácie The Sleep Foundation sa telesné jadro v hodinách pred spánkom prirodzene ochladzuje, zatiaľ čo teplota rúk a nôh stúpa. „Predpokladá sa, že vystavenie tela teplej vode pomáha regulovať prirodzenú telesnú teplotu, čo následne zlepšuje spánok.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *