Mnohí sa utešujú tým, že údajné klimatické zmeny, o ktorých sa v posledných rokoch vo veľkom hovorí, že s nimi treba niečo robiť, budú mať reálne dôsledky až o niekoľko desaťročí. Hoci to málokto povie nahlas, práve preto sa o to až tak veľmi nestarajú, pretože ich to už reálne neovplyvní. Možno majú vlastné deti, ale myslia si, že sa to vyrieši samo.
Toto fakt nechceme
Ale to je omyl. Naopak, zdá sa, že veci sa už začali nezvratne hýbať a súčasná generácia už bude mať veľké problémy. Horšie je, že za svojho života s tým pravdepodobne nebudú môcť veľa urobiť a dôsledky dnešných opatrení uvidíme až vo vzdialenejšej budúcnosti.
Vedci teraz varovali, že Golfskému prúdu hrozí úplný kolaps. Možno si hovoríte, ako sa vás týka nejaký prúd v Atlantickom oceáne, ktorý sa môže zrútiť. To by však bola veľká chyba, pretože to jednoducho bude mať dôsledky pre celý svet, Slovensko nevynímajúc. Naopak, tu by mohol byť dopad dosť výrazný.
Ide o to, že takzvaná cirkulácia Atlantického oceánu neustále slabne a ustupuje. V roku 2021 bola najslabšia za posledných 1 600 rokov, čo je už veľmi znepokojujúce. Podľa vedcov je to spôsobené práve globálnym otepľovaním.
Pravdou však je aj to, že k zrúteniu Golfského prúdu dochádza na Zemi raz za čas, ale vedie aj k ďalekosiahlym zmenám, nad ktorými nemáme kontrolu a ktoré si nikto neželá. Súčasné okno, kedy sa očakáva kolaps tohto toku, sa odhaduje na roky 2025 až 2095. Katastrofa by teda mohla prísť už o dva roky. Najpravdepodobnejší je však rok 2050.
„Očakávaný bod zlomu, ak budeme pokračovať v produkcii skleníkových plynov, je oveľa skôr, ako sa predpokladalo,“ povedala profesorka Susanne Ditlevsenová pre Live Science.
Obrovská zmena
Aby sa tento stav teoreticky oddialil, muselo by skutočne dôjsť k výraznému zníženiu produkcie skleníkových plynov, a to nielen v Európe, ale na celom svete. Problém je však tak blízko, že je nepravdepodobné, že sa to stihne alebo že to bude mať želaný účinok. Tieto javy majú dlhodobú dynamiku, a keď sa raz rozbehnú, už ich nemožno zastaviť.
Aký vplyv by to však mohlo mať v skutočnosti na planétu a ľudstvo ako celok? Ak vychádzame z historických skúseností s kolapsom Golfského prúdu, potom by to spôsobilo zmeny teploty približne o 10 stupňov Celzia.
„Je skutočne potrebné sa veľmi obávať,“ hovorí profesor Peter Ditlevsen pre The Guardian. „Bola by to obrovská zmena. Veď cirkulácia Atlantického oceánu nebola prerušená už 12 000 rokov.“
Znamenalo by to obrovské problémy už len pri zabezpečovaní dostatku jedla a pitia pre všetkých obyvateľov planéty. Mnohé národy by sa v tomto smere dostali do neriešiteľných problémov. A treba si uvedomiť, že na Zemi už žije 8 miliárd ľudí. Nikdy ich nebolo toľko a tento počet je možný len vďaka tomu, že môžeme vo veľkej miere využívať poľnohospodársku činnosť. To by však už pravdepodobne nebolo možné.