Skupina krajín BRICS bude na najbližšom samite v Johannesburgu diskutovať o možnosti zavedenia spoločnej meny pre globálny obchod ako alternatívy k americkému doláru, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na juhoafrického ministra pre medzinárodné vzťahy a spoluprácu.
„Je to záležitosť, o ktorej musíme diskutovať a riadne ju prediskutovať,“ povedal Naledi Pandor v utorkovom rozhovore v Kapskom Meste.
O de-dolarizácii hovoria vlády, ktoré chcú znížiť závislosť od americkej meny. Hodnota dolára sa zvýšila v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb v USA, ako aj geopolitických konfliktov, ktoré negatívne ovplyvnili väčšinu rozvíjajúcich sa trhov.
Podľa Pandora si krajiny BRICS a ďalšie krajiny kladú otázku, prečo sú „zaviazané obchodovať prostredníctvom dolára“ a nemôžu namiesto toho používať vlastné meny. Skupinu BRICS tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.
„Južná Afrika má medzinárodne obchodovateľnú menu,“ povedala Pandorová, ale upozornila, že jej krajina má aj značný dlh v dolároch, „takže viete, že k tejto diskusii musíme pristupovať zodpovedne.“
Ministerka varovala, že de-dolarizácia bude zložitá a že úspech nebude zaručený.
„Nemyslím si, že by sme mali vždy predpokladať, že táto myšlienka bude fungovať, pretože ekonomika je veľmi zložitá a musíte brať ohľad na všetky krajiny, najmä v situácii nízkeho rastu, keď sa dostávate z krízy,“ povedala Pandorová agentúre Bloomberg.
Skupina BRICS tvorí 40 % svetovej populácie a takmer tretinu svetového hospodárstva. Podľa odhadov, ktoré poskytla juhoafrická vláda, blok združuje približne 3,2 miliardy ľudí.
Minulý mesiac údajne 19 krajín prejavilo záujem o vstup do skupiny BRICS, ktorá sa pripravuje na svoj 15. výročný samit, ktorý sa uskutoční 22. až 24. augusta v Južnej Afrike. Medzi krajinami, ktoré oficiálne požiadali o členstvo, sú Spojené arabské emiráty, Argentína, Alžírsko, Egypt, Bahrajn, Indonézia, Saudská Arábia a Irán.