BRICS chce zaviesť vlastnú menu na obchodovanie. Veľký problém pre americký dolár

skupina brics rusko cina juzna afrika india

Skupina krajín BRICS bude na najbližšom samite v Johannesburgu diskutovať o možnosti zavedenia spoločnej meny pre globálny obchod ako alternatívy k americkému doláru, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na juhoafrického ministra pre medzinárodné vzťahy a spoluprácu.

„Je to záležitosť, o ktorej musíme diskutovať a riadne ju prediskutovať,“ povedal Naledi Pandor v utorkovom rozhovore v Kapskom Meste.

O de-dolarizácii hovoria vlády, ktoré chcú znížiť závislosť od americkej meny. Hodnota dolára sa zvýšila v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb v USA, ako aj geopolitických konfliktov, ktoré negatívne ovplyvnili väčšinu rozvíjajúcich sa trhov.

Podľa Pandora si krajiny BRICS a ďalšie krajiny kladú otázku, prečo sú „zaviazané obchodovať prostredníctvom dolára“ a nemôžu namiesto toho používať vlastné meny. Skupinu BRICS tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Južná Afrika má medzinárodne obchodovateľnú menu,“ povedala Pandorová, ale upozornila, že jej krajina má aj značný dlh v dolároch, „takže viete, že k tejto diskusii musíme pristupovať zodpovedne.“

Ministerka varovala, že de-dolarizácia bude zložitá a že úspech nebude zaručený.

„Nemyslím si, že by sme mali vždy predpokladať, že táto myšlienka bude fungovať, pretože ekonomika je veľmi zložitá a musíte brať ohľad na všetky krajiny, najmä v situácii nízkeho rastu, keď sa dostávate z krízy,“ povedala Pandorová agentúre Bloomberg.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Skupina BRICS tvorí 40 % svetovej populácie a takmer tretinu svetového hospodárstva. Podľa odhadov, ktoré poskytla juhoafrická vláda, blok združuje približne 3,2 miliardy ľudí.

Minulý mesiac údajne 19 krajín prejavilo záujem o vstup do skupiny BRICS, ktorá sa pripravuje na svoj 15. výročný samit, ktorý sa uskutoční 22. až 24. augusta v Južnej Afrike. Medzi krajinami, ktoré oficiálne požiadali o členstvo, sú Spojené arabské emiráty, Argentína, Alžírsko, Egypt, Bahrajn, Indonézia, Saudská Arábia a Irán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *