Politická situácia na Slovensku sa po odstúpení ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana ocitla v chaose. To viedlo k obnoveniu diskusií o vytvorení úradníckej vlády. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) a opozičná strana Smer naznačili, že by podporili úradnícku vládu. Smer ale len pod podmienkou zmeny termínu nadchádzajúcich parlamentných volieb.
Premiér Eduard Heger uviedol, že rešpektuje Vlčanovo rozhodnutie odstúpiť a že plánuje rokovať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou o tom, ako priniesť krajine stabilitu a doviesť ju k predčasným voľbám. SaS považuje Hegerov prejav v RTVS za zneužitie platformy verejnoprávnej televízie, ale uviedla, že podporí prezidentku, ak sa rozhodne zostaviť technokratickú vládu.
Líder Smeru Robert Fico však dal jasne najavo, že jeho strana podporí technokratickú vládu len v prípade zmeny termínu predčasných volieb. Podľa neho nie je možné, aby prezident vymenoval na päť mesiacov do ministerských funkcií úradníkov, ktorí neboli zvolení.
Denník N informoval o tom, že Smer-SD je ochotný podporiť úradnícku vládu pod podmienkou, že by sa zmenil termín predčasných volieb. Robert Fico hovorí o 7. júli, na takúto zmenu však treba 90 hlasov, pripomenul denník.
Ak by sa vytvorila úradnícka vláda, musela by do 30 dní požiadať parlament o vyslovenie dôvery. Niektoré strany už naznačili, že by nedali hlas vláde, ktorá nebola zvolená v riadnych voľbách,.
Nezaradený Peter Pellegrini z mimoparlamentnej strany Hlas SD naznačil, že technokratická vláda môže byť potrebná a uprednostnil by vládu zloženú z odborníkov pred súčasnou vládou.
„Na to, ako potrebuje krajina dovládnuť do septembra, vláda môže fungovať aj v takom istom mandáte, ako má táto vláda. Radšej tu budem mať úradnícku vládu profesionálov, ktorej nevyslovíme dôveru ako tu mať Hegera a všetkých tých neschopných bláznov spolu s ním,“ uviedol.
Situácia zostáva neistá, pričom kľúč k tomu, či technokratická vláda vznikne, alebo nie, má v rukách prezidentka Čaputová.
Vedecký výskum posledných rokov spoľahlivo dokázal, že odvolanú vládu môžete utopiť aj obesiť. Funguje to. Jej statusu sa to nedotkne, neublíži jej to, zostane odvolaná.