Budeme na diaľnici jazdiť maximálne 60-tkou? Vedec to navrhuje, ako dobré riešenie

dialnica

Profesor Vincent Kaufmann, odborník na výskum mobility a profesor na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Lausanne, predstavil šokujúci nápad na riešenie narastajúcich dopravných zápch. V rozhovore pre denník Blick.ch odmietol návrh ministra dopravy Alberta Röstiho na rozšírenie cestnej siete a navrhol, aby sa maximálna rýchlosť na diaľniciach znížila.

Kaufmann tvrdí, že takéto opatrenie by ľudí prinútilo menej cestovať autom, najmä do práce, a namiesto toho viac využívať verejnú dopravu. Sám je zástancom práce z domu, ak je to možné, a zdôrazňuje dôležitosť ekologického aspektu tohto riešenia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dôležitý dátum, kedy zasadiť jahody, aby bola veľká a chutná úroda

Podľa jeho výskumu sa maximálna kapacita diaľnice dosahuje pri rýchlosti 60 km/h. Ak by sa povolená rýchlosť znížila na túto hodnotu, trasa medzi Ženevou a Lausanne by trvala 1 hodinu a 10 minút namiesto súčasných 45 minút. Zníženie rýchlosti by podľa Kaufmanna viedlo k tomu, že ľudia by menej jazdili autom.

Avšak takéto drastické opatrenie by pravdepodobne vyvolalo obrovský odpor zo strany verejnosti. Spolková rada naopak plánuje rozšírenie diaľnice A1 na minimálne šesť pruhov na úsekoch Bern – Zürich a Lausanne – Ženeva s cieľom zlepšiť plynulosť premávky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Venčiť mačku vonku vôbec nie je v poriadku. Toto je dôvod

Kaufmann však argumentuje, že takéto rozšírenie je v rozpore s parížskou klimatickou dohodou, ktorá stanovuje uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Jeho frustrácia nad nedostatočnými krokmi v oblasti klímy sa týka nielen Švajčiarska, ale aj ostatných západných krajín.

Je zrejmé, že tento návrh odborníka by bol stretol s veľkou opozíciou zo strany verejnosti. Napriek tomu Kaufmann zdôrazňuje potrebu hľadať inovatívne riešenia, aby sme sa vyrovnali so stále narastajúcimi dopravnými problémami a dosiahli udržateľnú a ekologicky zodpovednú mobilnosť.

2 Replies to “Budeme na diaľnici jazdiť maximálne 60-tkou? Vedec to navrhuje, ako dobré riešenie

  1. To skôr budú tí čo to vymýšľajú jazdiť na takzvanej „kriplkáre“ než sa bude jazdiť na diaľnici 60. Lebo za také niečo by ich ľudia asi defenestrovali. Takéto nezmysly nemôže vymýšľať duševne zdravý človek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *