Chystá sa niečo? USA varujú svojich občanov, aby okamžite všetci opustili Rusko

mark rabe P0gSVEIyCQU unsplash

Veľvyslanectvo USA v Moskve vyzvalo svojich občanov, aby „okamžite“ opustili Rusko z dôvodu viacerých bezpečnostných rizík vrátane možného núteného odvodu do ruskej armády.

„Občania USA, ktorí sa zdržiavajú v Rusku alebo do neho cestujú, by mali okamžite opustiť krajinu,“ uviedlo veľvyslanectvo v nedeľňajšom cestovnom odporúčaní.

Poukázala na „nepredvídateľné dôsledky“ ruskej invázie na Ukrajinu pre Američanov v krajine, medzi ktoré patrí mobilizácia alebo povolanie do ruskej armády pre občanov s dvojakým občianstvom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Rusko môže odmietnuť uznať občianstvo USA dvojitým štátnym príslušníkom, odoprieť im prístup ku konzulárnej pomoci USA, podrobiť ich mobilizácii, zabrániť im opustiť Rusko a/alebo ich povolať do armády.“

Veľvyslanectvo varovalo, že občanom USA hrozí prenasledovanie a zadržanie zo strany ruských orgánov činných v trestnom konaní.

„Ruské bezpečnostné služby môžu neinformovať veľvyslanectvo USA o zadržaní občana USA a bezdôvodne zdržiavať konzulárnu pomoc USA,“ uviedla diplomatická misia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Veľvyslanectvo USA má značne obmedzené možnosti pomáhať občanom USA pri odchode z krajiny,“ uvádza sa v správe.

Úroveň cestovného odporúčania pre Rusko, ktorú vydalo americké ministerstvo zahraničných vecí, je na stupni „4: necestovať“ už od čias pred inváziou na Ukrajinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *